Al Capone

Al Capone ve Özlüsözleri

1899 / ABD, New York
1947 (48 yaşında) / ABD, Florida

Italyan asıllı mafya lideridir.

Amerikan ekonomisinin zor günler yaşadığı 1930 larda güç kazanmaya başlayan Al Capone dönemin yasakları ve bu yasakların doğurduğu fırsatları son derece profesyonel yöntemlerle karşılamış, böylece hem maddi hem de politik güçlerini artırmıştır.

Büyük Buhran yıllarında neredeyse hükümet kadar söz sahibi olan ünlü gangster Al Capone suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştır;

Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.

Al Capone un işlediği en kanlı olay rakibi Bugs Moran çetesinden 7 kişiyi polis kiyafeti giymiş adamlarına öldürttüğü katliamdır. Amerika da çok meşhur olmuştur. Kartvizitinde "Kullanılmış Mobilya Satıcısı" yazan Al Capone, 17 Mayıs 1929 da ruhsatsız silah taşımaktan bir yıl hapis cezası yedi.

Işlediği diğer suçlardan dolayı bir türlü yakalanamayan Al Capone, vergi kaçakçılığından 22 Ekim 1931 tarihinde 11 yıl hapis cezası aldı ve Alkatraz Hapishanesi ne girdi. Capone hapishanede vefat etti.

ÖzlüSözleri

"Çocukluğumda Tanrı'ya her gece bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Baktım böyle olmuyor, ben de tuttum bir bisiklet çaldım ve geceleri Tanrı'ya beni affetmesi için dua etmeye başladım"

"Bir adamı sabah görürsem önemsemem, öğlen görürsem tesadüf derim, ama akşam da görürsem hiç düşünmem öldürürüm."

Anahtar Kelimeler
Al Capone, Amerika,1930 lar, Büyük Buhran, mafya, Bugs Moran, Alkatraz Hapishanesi
Benzer Kişiler

Lincoln, Abraham (Ünlü Kişiler) Amerikalı siyasetçi, devlet başkanı, hukukçu Amerika Birleşik Devletleri nin 16. başkanıdır.

Tamamlayıcı Konular


Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.