Gandhi

Gandhi ve Özlüsözleri

1869 / Hindistan
1948 (79 yaşında) / Hindistan

Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi nin siyasi ve ruhani lideri.

Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandhi Hindistan da ve Dünya da Tagore tarafından verilen ve Yüce Ruh anlamına gelen Mahatma ve Baba anlamına gelen Bapu adlarıyla anılır. Hindistan da resmî olarak Ulus un Babası ilan edilmiş ve doğum günü olan 2 Ekim Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. 15 Haziran 2007 de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliği ile 2 Ekim gününü "Dünya Þiddete Hayır Günü" olarak ilan etmiştir.

Gandhi ilk olarak Güney Afrika da Hint topluluğunun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı uyguladı. Afrika dan Hindistan a döndükten sonra yoksul çiftçi ve emekçileri baskıcı vergilendirme politikasına ve yaygın ayrımcılığa karşı protesto etmeleri için örgütledi. Hindistan Ulusal Kongresi nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğun azaltılması, kadınların serbestisi, farklı din ve etnik gruplar arasında kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonımik yeterliliğine kavuşması ve en önemlisi olan Swaraj yani Hindistan ın yabancı hakimiyetinden kurtulması konularında ülke çapında kampanyalar yürüttü. Gandhi Hindistan da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930 da yaptığı 400 kilometrelik Dandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya ya karşı başkaldırmasına öncülük etti. 1942 de Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan ı terketmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan da bir çok kere hapsedildi.

Gandhi her durumda pasifizm ve gerçeği savundu ve bu görüşlerini uyguladı. Kendi kendine yeterli olan bir ashram kurarak basit bir yaşam geçirdi. Çakra ile örülen geleneksel dhoti ve örtü gibi kendi giysilerini kendisi yaptı. önceleri vejeteryan iken sonradan yalnızca meyve ile beslenmeye başladı. Hem kişisel arınma hem de protesto amacıyla bazen bir ayı aşacak şekilde oruç tuttu.

ÖzlüSözleri

"Bizi yok edecekler şunlardır: Ilkesiz siyaset, vicdanı sollayan eğlence, çalışmadan zenginlik, bilgili ama karaktersiz insanlar, ahlaktan yoksun bir iş dünyası, insan sevgisini alt plana itmiş bilim, özveriden yoksun bir din anlayışı."

"Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür... Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür... Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür... Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür... Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür... Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür... Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür."

"Zayıf insanlar affedemezler. Affetmek güçlülere has bir özelliktir."

Anahtar Kelimeler
Gandhi, devlet adamı, bağımsızlık, pasifizm, Satyagraha
Benzer Kişiler

Dante (Ünlü Kişiler) Italyan ozan ve politikacı.

Napolyon, Bonapart (Ünlü Kişiler) Fransız asker, devlet adamı.

Hitler (Ünlü Kişiler) Almanya'yı faşist söylemlerle 2. Dünya Savaşı'na sürükleyen ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan devlet adamıdır.

Geothe (Ünlü Kişiler) Alman şair ve oyun yazarı.

Stalin (Ünlü Kişiler) Devrim sonrası 31 yıl Rusyayı yönetmiş devlet başkanı.

Francis Bacon (Ünlü Kişiler) Ingiliz devlet adamı ve filozof.

Franklin, Benjamin (Ünlü Kişiler) ABD li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı ve diplomattır.

Tamamlayıcı Konular

Bağımsızlık (Özlüsözler) Davranışlarını, tutumunu, girişimlerini herhangi bir gücün etkisinde kalmadan düzenleyebilme.

Milli Irade (Özlüsözler) Ulusça kullanılan ve hiçbir gücün etkileyemeyeceği kuvvet.

Fikir Özgürlüğü (Özlüsözler)Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.