Ingvar Ambjornsen

Ingvar Ambjornsen ve Özlüsözleri

1956 / Norveç
65 yaşında / Yaşıyor

Norveçli Yazar

Ingvar Even Ambjørnsen-Haefs (20 Mayıs 1956 doğumlu) Norveçli bir yazardır. En iyi "Elling" tetralojisi ile bilinir: Utsikt til paradiset (1993), Fugledansen (1995), Brødre i blodet (1996) ve Elsk meg i morgen (1999).

Brødre i blodet ("Kan kardeşler"), 2001'de En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olan Elling adında başarılı bir film haline geldi. Bu romanın Ingilizce tercümelerine Büyük Kapılardan Ötesi'ndedir.

Tønsberg'de doğup Larvik'te büyüyen ilk romanı, Norveç'in psikolojik olarak meydan okuyan kişilere bakma çabalarını eleştirdiği 23 kişilik salon ("23. Sır") adlı bir yarı otobiyografiydi. 1986 yılındaki romanı Hvite Niggere'de ("Beyaz Zenciler") yaptığı gibi tüm romanlarında yabancılar için yazdı. Roman, normal toplumun kenarlarında yaşayan bir genç adamla ilgilidir.

Ayrıca, diğer şeyler arasında uyuşturucu, kirlilik ve neo-Nazizm içeren her tür gizem veya suça karışan iki genç dedektife odaklanan "Pelle og Proffen" adlı gençlik kitabı dizisi de bilinir. Franklin W. Dixon'ın Hardy Boys'la ilgili bazı kitaplarını okuduktan sonra bu projeye başladı. Bu dizinin Oslo S, Giftige Løgner ve De Blå Ulvene'de bulunan Døden på filmleri de başarılı film haline getirildi. Küçük bir Norveç köyünde bir balta cinayetini çözmeye çalışan genç Fillip Moberg hakkında 2005 yılında Drapene i Barkvik adlı kitap ("Barkvik'teki cinayetler") ortaya çıktı.

2010 yılında Ambjørnsen roman yazmayı bıraktı.

Ambjørnsen, birçok ödül aldı. Bunların arasında 1980'lerin çocuklar ve genç yetişkinler için en iyi kitabı (Pelle ve Proffen kitapları), 2001'de Tabu ödülü, 2002'de Telenor Kültür Ödülü ve 1995'te Brage Ödülü olan Norveç Kitapçılar Derneği'nin ödülleri bulunmaktadır.

Üç Samson ve Roberto kitabı, özellikle kısmen Nikolay Vorontsov'un illüstrasyonlara verdiği övgülerle yerel olarak Rusça ile ilgili konuşmalara katkıda bulunan illüstrasyonlardan dolayı Rusya'da özellikle popüler hale geldi.

Ambjørnsen, 2014 yılına kadar çoğunlukla Norveç gazetesi VG için kitap incelemeleri yaptı. 1985'ten bu yana Hamburg'da Alman eşi ve çevirmen Gabriele Haefs ile yaşıyor.

ÖzlüSözleri

"Köpek efendi istemezdi, efendi köpeğin dünyasını yıkmasaydı eğer."

"Dünya, bir hedefi olan herkese açıktır. (Beyaz Zenciler, Sayfa 322)"

"İnsan nedense, kendisine ızdırap çektirenlere yeni ızdırap şansları tanımak konusunda çok heveslidir."

Anahtar Kelimeler
Ingvar Ambjornsen, romancı
Benzer Kişiler

Huxley, Aldous (Ünlü Kişiler) İngiliz yazar, romancı ve felsefeci.

Balzac, Honore de (Ünlü Kişiler) Fransız romancı ve oyun yazarı

Tamamlayıcı Konular