Necip Fazıl

Necip Fazıl ve Özlüsözleri

1904 / Türkiye, İstanbul
1983 (79 yaşında) / Türkiye, İstanbul

Türk şâir, yazar ve düşünür.

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek . Çeşitli okullarda, bu arada Amerikan Koleji nde okudu ve orta öğrenimini Bahriye Mektebi nde yaptı(1922). Bu askeri okulda, din derslerini, Aksekili Ahmed Hamdi, tarih derslerini Yahya Kemal den görmüş, ama asıl anlamda "edebiyat ve felsefeden riyaziyeye ve fiziğe kadar iç ve dış bir çok ilimde derin ve mahrem mıntıkalara kadar nüfuz edebilmiş" dediği Ibrahim Aşkî nin etkisinde kalmıştır. Ibrahim Aşkî, verdiği kitaplarla onun "deri üstü deri bir plânda da olsa" tasavvufla ilk temasını sağlamıştır. Kısakürek Bahriye Mektebi nin "namzet ve harp sınıflarını bitirdikten sonra" Darülfünun Felsefe Bölümü ne girmiş ve oradan mezun olmuştur (1921-1924). Felsefedeki en yakın arkadaşlarından biri Hasan Ali Yücel dir. Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile bir yıl Paris te gitmiştir. (1924-1925). Yurda döndükten sonra Hollanda, Osmanlı ve Iş Bankalarında memurluk ve müfettişlik gibi görevlerde bulunmuş (1926-1939), Ankara da Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Devlet Konservatuvarı ile Istanbul da Güzel Sanatlar Akademisi nde dersler vermiştir (1939-1942). Daha gençlik yıllarında basınla ilişkiye geçen Kısakürek, bu tarihten sonra memurlukla ilişkisini kesmiş, hayatını yazarlık ve dergicilikten kazanmaya başlamıştır.Necip Fazıl Kısakürek 25 Mayıs 1983 tarihinde Erenköy deki evinde öldü. Naşı, Eyüp sırtlarındaki kabristana defnedilmiştir.

ÖzlüSözleri

"Insan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya, bir yanda akan benim diğer yanda Sakarya."

Anahtar Kelimeler
Necip Fazıl, islamcı, şair
Benzer Kişiler

İsmet Özel (Ünlü Kişiler) Türk şair ve yazar.

Lawrence (Ünlü Kişiler) İngiliz romancı, şair, oyun yazarı, denemeci, edebiyat eleştirmeni ve ressam.

Nazım Hikmet (Ünlü Kişiler) Türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı.

Shakespeare (Ünlü Kişiler) Ingiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır.

Tamamlayıcı Konular


Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.