George Stinney Amerika'nın en genç idam edilen mahkumu.

George Stinney Amerika'nın en genç idam edilen mahkumu.

İdam edildiğinde 14 yaşındaydı. 7 ve 11 yaşlarında iki beyaz çocuğu öldürmekten suçlu bulundu.

George Stinney, Güney Carolina'daki , Alcolu'da yaşıyordu. Babası, kasabanın kereste fabrikasında çalışıyordu. Aile şirket konutunda yaşıyordu. Alcolu, beyaz ve siyah mahallelerin tren yolu ile ayrıldığı küçük bir işçi sınıfı kasabasıydı. Kasaba, zamanın küçük Güney kasabalarının tipik bir örneğiydi. Beyaz ve siyah sakinleri için ayrılmış okullar ve kiliseler göz önüne alındığında, aralarında sınırlı bir etkileşim vardı.

11 ve 7 yaşındaki iki beyaz kız, Mart 1944'te, gece eve geri dönmediler ve sonrasında Alcolu kasabasında bir hendekte ölü bulundular. En son bisiklete binerek çiçek ararken görülen.kızlar bir metalle dövülmüştü.

Parorlara göre, Stinney mülkünü geçerken kızlar, genç George Stinney ve kız kardeşi Aimé'ye, "maypops" adlı çiceği nerede bulabileceklerini bilip bilmediklerini sordular.

14 yaşındaki George Stinney ve ağabeyi Johnny, kızları öldürmekten şüpheli tutuklandılar. Johnny polis tarafından serbest bırakıldı, ancak George tutuldu. Davası ve mahkumiyetine kadar ebeveynlerini görmesine izin verilmedi. Tutuklama memuru, "George Stinney adında bir çocuğu tutukladım. Sonra bir itirafta bulundu ve 15 santimlik suç aletinin nerede olduğunu söyledi." demiştir. Stinney tarafından imzalanan hiçbir itiraf ifadesinin bulunmadığı bilinmektedir. Genç, tutuklama memurlarının kendisini aç bıraktığını ve sonra itiraf etmesi için ona yiyecek verdiğini iddia etmşti.

George'un tutuklanmasının ardından babası yerel kereste fabrikasındaki işinden kovuldu ve Stinney ailesi şirket konutlarını derhal boşaltmak zorunda kaldı. Aile güvenliğinden korkuyordu. Hemen ayrılmadıkları takdirde diğer çocuklarını da linç etmekle tehdit ediyorlardı. Ailesi, yargılamadan önce tekrar George'u göremedi. 81 günlük hapsi ve duruşması sırasında hiç bir desteği yoktu. Stinney, ailesi ya da avukatı olmadan tek başına sorgulandı.

Siyahi çocuk, duruşması sırasından, infaz gününe kadar, masum olduğunu iddia ederek her zaman elinde bir İncil taşıdı. İki saatlik kısa yargılamada transkript kaydedilmedi. Stinney, iki kızın öldürülmesinden tamamı beyaz olan bir jüri tarafından 10 dakikadan daha az bir sürede mahkum edildi. Mahkeme temyiz başvurusunu reddetti. 14 yaşında, kafasına 5,380 volt elektrik verilerek idam edildi.

Stinney'in mahkumiyetinden ve infazından bu yana geçen zamanda, suçluluğunun tespiti, itirafının geçerliliği ve infazına yol açan adli süreç geniş ölçüde eleştirildi. İki kızın öldürüldüğü alet 19 kilogramdan daha ağırdı. Bu nedenle, Stinney'in onu kaldırabilmesi imkansızdı.

Bir grup avukat ve eylemci, Stinney vakasını ailesi adına araştırdı. 2013'te aile yeni bir duruşma için dilekçe verdi. 2014'te mahkümiyet, infazından 70 yıl sonra mahkeme hakimi, adil yargılanmadığına karar verdi. Çünkü etkili bir savunma temsiline sahip değildi. Karar, Stinney'in suçu işleme olasılığı olsa bile, kovuşturma ve davanın temelde kusurlu olduğuna dikkat çekti. Hakim Mullen, itirafının zorla alındığına ve dolayısıyla kabul edilemez olduğuna karar verdi. 14 yaşındaki bir çocuğun infazının "acımasız ve olağandışı bir ceza" teşkil ettiğine hükmetti.


Anahtar Kelimeler
George Stinney Amerika'nın en genç idam edilen mahkumu., idam, insan hakları
İlgili Diğer Konular

Belden ikiye ayrılarak idam (Tarih) Çin'de tarihte bilinen en korkunç infaz şekillerinden birisi uygulandı.

Alcott, A.Bronson (Ünlü Kişiler) Amerikalı öğretmen, yazar, filozof ve reformcudur.