Ingiltere ve Fransa modern Ortadoğu'yu nasıl yarattı ve mahvetti

Ingiltere ve Fransa modern Ortadoğu'yu nasıl yarattı ve mahvetti

Günümüz Ortadoğu'sunun çatışma içinde olmasının temelleri 20 nci yy ı'n başlarında Ortadoğu'nun paylaşımı ile atıldı.

3 Ocak 1916'da Fransa ve İngiltere, Orta Doğu'daki Osmanlı imparatorluğunun eski eyaletlerini Fransız ve İngiliz nüfuz alanlarına bölen Sykes-Picot anlaşmasını imzaladı.

1916'da imzalanan ve çok gizli tutulan anlaşmanın adı, müzakere edenlerin, Sir Mark Sykes ve Francois Georges-Picot'un, dolayısıyla Sykes-Picot anlaşmasının adını aldı.

Suriye, Ürdün, Irak, Lübnan ve Filistin (daha sonra İsrail / Gazze / Batı Şeria) iki sömürge imparatorluğu arasındaki küçük, açgözlü kavgalar sonucunda yaratıldı.

Hiç kimse, Orta Doğu'nun İngiltere ve Fransa'nın kendi aralarında ayrılmasından önce çatışma ve savaştan uzak, cennet gibi bir alan olduğunu öne sürmüyor. Ancak yüzyıllarca Osmanlı yönetiminde çoğunlukla uzun istikrar ve göreceli barış dönemleri yaşanmıştı.

Gazze'den Bağdat'a kadar bugün Ortadoğu'da şahit olduğumuz şey, 104 yıl önce imzalanan bu anlaşmanın doğrudan sonucudur.

Kaynaklar:

"History of modern middle east.", William Cleveland.
"Kingmakers: The Invention of the Modern Middle East.", Karl E. Meyer and Shareen Blair Brysac


Anahtar Kelimeler
Ingiltere ve Fransa modern Ortadoğu'yu nasıl yarattı ve mahvetti, Ortadoğu, Türkiye, ingiltere, fransa
İlgili Diğer Konular

Ortadoğu Tarihi Kronolojisi (Tarih) Bu zaman çizelgesi, bir çok dinin ve kültürün ortaya çıktığı Ortadoğu'nun günümüze kadar önemli olaylarını listeliyor.

Ermenilerin Tarihi Sembolleri (Tarih) Ermeni tacı, ok ve yay Ermeniler'in belirgin tarihi sembolleridir.

ABD ve Ingiltere Iran'ı demokrasiden diktatörlüğe nasıl dönüştürdü. (Tarih) Bu makale şu andaki molla rejimine kapı aralayan gelişmelere neden olan Mussadık darbesinin arka planını anlatıyor.

Buğday tarımının başlangıcı (Tarih) Ekmeğin ve Makarnalık Buğdayın Tarihi ve Kökenleri

Tarihteki En Vahşi Olaylar 1: Asurlu Vahşeti (Tarih) Asurlular dünyanın ilk büyük ordusunu ve dünyanın ilk büyük imparatorluğunu yarattı. Kuşatma savaşındaki üstün yetenekleri ve katıksız teröre dayanmaları iki temel özellikleriydi. Onlara direnenlere örnek olması için aşırı vahşet göstermek Asur politikasıydı.

Sümerlerde Yazı Nasıl Ortaya Çıktı? (Tarih) Sümerler M.Ö. 4000 ile M.Ö. 2000 arasında bugünkü Irak’ın güneyinde yaşamış olan bir halktır. Sümerler M.Ö. 3500 yıl civarında insanlık tarihinin ilk yazı sistemi olan çivi yazısını geliştirdiler.

Kemal Atatürk (Ünlü Kişiler) Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı.

İsveç köftesi ve Demirbaş Şarl (Tarih) İsveç ile Türkiye arasındaki enteresan ilişkiler

İlber Ortaylı (Ünlü Kişiler) Türkiye'de Cumhuriyet döneminin en büyük tarih araştırmacılarından biridir.

Idrar artıkları Türkiye'de 10 bin yıl öncesindeki tarıma geçişi aydınlatıyor (Tarih) Araştırmacılar, Türkiye’deki Aşıklı Höyük yerleşiminde hayvan evcilleştirme tarihini belirlemek için idrar tuzu birikintilerinde çalışmalar yaptılar

Göbeklitepe (NG) (Tarih) Bu makalede, Türkiye'de 11.600 yıllık bir sitede bulunan Gobeklitepe'de son dönemde yapılan araştırmaların, örgütlü dinin tarımdan önce olduğunu açığa çıkarması işleniyor.

Diyarbakır Sur (Fotoğraf) Diyarbakır Sur da günlük yaşam

Yararcılık (Felsefe Terimleri Sözlüğü) 19. yüzyılda İngiltere'de Etik ve Politik Felsefede, "çoğunluk için en iyisi" ahlaki bakış açısıyla öne çıkan bir harekettir.

Tarihteki En Vahşi Olaylar 4: Hindistan'da İngilizler (Tarih) 3 milyon Hintli'nin açlıktan ölümünden, kimyasal silahların kullanmasından ve Polonya'nın ve Avrupa'nın yarısının Ruslara satılmasından sorumlu tutuluyor.

Bastiat, Frederic (Ünlü Kişiler) Fransız klasik liberal kuramcı, politik ekonomist ve Fransa Meclisi üyesidir.

Kojeve, Alexandre (Ünlü Kişiler) Hegel okuması'yla tanınan, Rusya doğumlu olmakla birlikte daha çok Almanya ile Fransa'da yaşaması ne­deniyle yarı Alman yarı Fransız olarak değerlendirilen Hegelci felsefeci.

Tarihde yapılmış amacı en saçma savaş! (Tarih) 1832 Meksika'sında yaşayan bir Fransız pasta şefisiniz. Aniden yetkililer dükkanınızı yağmaladılar, biraz pasta yediler ve hesabı ödemeden ayrıldılar. Ne yaparsınız?

Paris (Fotoğraf) Paris Gezisi Fotoğraf Galerisi ve Gezi Notları

Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.