Naziler Neden Kafeinsiz Kahveyi Sevdi

Naziler Neden Kafeinsiz Kahveyi Sevdi

Hitler Almanyası, kafeinsiz içecekleri resmi devlet politikası yaptı.

Sabah kahvenizin modern sürümü ilk kez 15. yüzyılda ortaya çıktı ve kahve çekirdeği çayından az kafeinli, hayvansal yağ ile karıştırılmış ağır kafeinli versiyonlarına kadar değişik çeşitleri tüketildi. Yüzyıllar boyunca, kafeinsiz kahve içmek isteyenler 1905 yılına kadar beklemek zorunda kaldılar. Bremen, Almanya'da eski bir kahve kavurma çırağı olan Ludwig Roselius'un, zevkle içilebilir kafeinsiz versiyonunu üretmek için bir yöntem keşfetti.

Buluş kahve uzmanları tarafından küçümsense de, ilk yıllarında destekleyici önemli bir tüketici kitlesine sahip oldu. Nazi Partisi iktidara geldiğinde, liderleri kafeini zehir gösteren sağlık kampanyalarını, sağlıklı bir Aryan nüfusunu korumaya yönelik bir devlet politikasının bir parçası olarak gündeme getirdiler.

Kafeinsiz kahvenin tarihi biraz belirsiz. Kaffee HAG'ın100 Yılı kitabına göre Roselius, babasının ölümünü 1902'de çok fazla kahve içmeye bağladı, bu yüzden diğer bağımlıları kurtarmak için kafeinsiz kahveyi icat etti. (Bu tamamen saçma bir fikir değil; babası kahve endüstrisinde çalışıyordu.) Başka bir görüşe göre ise kahve çekirdekleri bir gemi nakliyesi sırasında deniz suyu ile ıslandı. Roselius, kahveleri tuzlu sudan arındırmak isterken rastlantı eseri bu yöntimi keşfetti. Deniz suyu da bir şekilde kafeini temizlemişti.

Her iki durumda da, Roselius ve meslektaşları 1905'te Almanya'daki kafeinsizleştirme işlemlerini patentlediler. Ertesi yıl Roselius, Almanya'da lüks bir ürün olarak kafeinsiz olarak pazarlanan Kaffee HAG olarak bilinen Kaffee Handels-Aktiengesellschaft şirketini kurdu. Sonrasında da Avrupa ve Amerika'da Sanka veya Sans caféine adı altında pazarladı.

1920'lerde ve 1930'larda Roselius, pazarlamasını Weimar Cumhuriyeti’nin sağlık ve zindelik kampanyalarına uyarladı. “Enfes çekirdek kahvesi Kaffee HAG, kalbi ve sinirleri koruyor” diyen reklamlar yayınladı. Bilim, teknoloji ve sinemanın yükselişi ile birlikte, ateşli milliyetçilik içeren Lebensreform (“Yaşam Reformu”) gibi sağlıklı yaşam hareketlerinde çılgınca artış başgösterdi. Bu felsefe, Nazi rejiminin halk sağlığı politikasını etkiledi. 1930’larda, resmi politikanın bir parçası alkole, tütüne, kahveye karşı kampanyalar başlatıldı. Naziler, Aryan Alman halkının sağlığını korumayı görev ve sorumlulukları olduğuna inanıyordu. Elbette bu, Yahudileri ve diğer Aryan olmayanları, eşcinselleri ve hastaları kapsamıyordu. Parti, Aryan'ın kafein tehlikeleri konusunda uyarılması için önlemler aldı. 1941 de Hitler Gençlik El Kitabı'nda, “En azından gençler için kafeinin her formda ve her güçte bir zehir” olduğu belirtildi.

Tüm bunlara rağmen, Nazizmin kafeinsiz kahvenin başarısı üzerinde bir etkisi olduğu şüpheli. Hükümetin sigara ve alkol karşıtı kampanyalarının çoğu başarısızdı ve kafeinsiz kahve bir lüksden öteye gidemedi. Dışarıda ise, 1932'de ABD'de General Foods'in satın aldığı Sanka, kafeinsiz kahveleriyle savaştan sonra satış patlaması yaşadı.

Her ne kadar Roselius 1932'de “Kaffee HAG'ı içen herkes bizim için çok değerli ve önemli. Hangi siyasi bağlılık veya inançta olduğu bizim için tamamen anlamsız. ” dese de, Kaffee HAG ve Nazi rejimi arasındaki ilişkiye dair pek çok delil vardır. Bir çok Nazi etkinliğinde HAG Kaffee dağıtıldı ve Roselius, Hitler'i destekledi.

Nazilerin kafeinsiz kahve propandasında bir ironi var. Çünkü Hitler ve parti üyeleri bilmeden halkını ve kendilerini zehirliyorlardı. Roselius'un patentli kimyasal işlemi, “potansiyel olarak toksik bir hidrokarbon” olan eser miktarda benzen bırakıyordu. (Bugünün kafeinsizi farklı bir işlemden geçiyor.) Nazi Almanya'sında dağıtalan uyarıcı üretkenliği artırmaya yönelik çikolatalar askeri günlerce uyanık ve savaşabilir kılarken diğer yandan zehir saçıyordu.


Anahtar Kelimeler
Naziler Neden Kafeinsiz Kahveyi Sevdi, Faşizm, hitler, naziler, sağlık
İlgili Diğer Konular

Almanya'nın Bilinmeyen Namibya Soykırımı (Tarih) İkinci Dünya Savaşı sırasında toplam 6 milyon Yahudiyi, toplamda 15 milyon kişiyi öldüren Nazi Holokostu, Alman devletinin uyguladığı ilk devlet onaylı toplu katliam değil. Aslında, 20. yüzyılın ilk Alman soykırımı bile değil.

Hitler (Ünlü Kişiler) Almanya'yı faşist söylemlerle 2. Dünya Savaşı'na sürükleyen ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan devlet adamıdır.

Auschwitz Toplama Kampı'na Gönüllü Giren Adam (Tarih) Auschwitz'e gitmeye gönüllü olan Witold Pilecki'nin inanılmaz hikayesi.

Nietzsche (Ünlü Kişiler) "Güç Istenci", "Üstinsan", "Bengüdönüş" gibi özgün fikirlerle tanınan varoluşçu Alman filozof.

Hitlerin 1945 de ölmediğine dair teoriler son buluyor (Tarih) Adolf Hitler'in diş kalıntılarının incelenmesi, 1945'te ölmediği şüphesini ortadan kaldırdı. Führer'in dişlerinin öyküsü, yalnızca bir Nazi'nin ölümünün değil, aynı zamanda Soğuk Savaş propagandasının ve zulmünün hikayesidir.

Winston Churchill'in Savaş Suçları (Tarih) 3 milyon Hintli'nin açlıktan ölümünden, kimyasal silahların kullanmasından ve Polonya'nın ve Avrupa'nın yarısının Ruslara satılmasından sorumlu tutuluyor.

Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.