Çehov, Anton

Çehov, Anton ve Özlüsözleri

1860 / Rusya, Taganrog
1904 (44 yaşında) / Almanya, Badenweiler

Rus, modern kısa öyküler ve tiyatro yazarı.

Rusya nın güneyinde Azov Denizi kıyılarındaki Taganrog da bakkal bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Beş çocuklu bir ailenin ortanca çocuğudur. Babası, ticaretten çok dini ve artistik konulara eğilimleri olan sert ve otoriter bir adamdı. Babasının baskısıyla kilise korosunda ilahi söyleyen Çehov, ticarette başarı sağlayamayan babasının yerine dükkan işleriyle de ilgilendiğinden lise eğitimi uzadıkça uzadı. Çehov, bir süre Yunanlı çocukların devam ettiği yerel bir okulda okudu. Daha sonra on yıl boyunca lisede Yunan ve Latin klasiklerini temel alan bir eğitim gördü. Düş gücüne fazlasıyla olanak tanıyan bu eğitim Çehov un yaşamı boyunca klasiklerden hoşnut olamamasına yol açacaktı. "Kılıflı Adam" ve "Edebiyat öğretmeni" adlı hikayeleri lise dönemine aittir.

1876 da babasının iflas etmesi üzerine ailesi Moskova ya göçtüğünde, kendisi bir ağabeyi ile birlikte Tagangrog da kalarak liseye devam etti. Üç yıl boyunca, henüz çok genç olmasına karşın kendi hayatını kendi kazandı. Zor koşullar altında geçen çocukluk yılları, hikayelerinde çocuklara geniş yer vermesine ve hep hüzünlü, incinmiş çocukları anlatmasına neden oldu.

1879 da liseyi bitirdi ve Moskova ya giderek tıp fakültesine girdi; 1884 te doktor oldu. Tıp öğrenimi sırasında ailenin geçimine katkıda bulunmak için çeşitli dergilerde yazılar yazdı. Bu dönemde yazdığı yazılarını "Melbourne ün Masalları" adlı kitapta toplayarak üniversiteyi bitirdiği yıl ilk kitabını yayınladı.

Çehov, üniversiteyi bitirir bitirmez hekimliğe başladı. "Cerrahlık", "Cansız Ceset", "Kaçak" adlı hikayelerini bu dönemde yazdı. Hekimlik çok vaktini aldığından yazmasına engel olmaya başlayınca hekimlikten vazgeçip yazarlığa yöneldi. Yazarlığına hekimliğinin izleri görülür. Pek çok kimse onun Çarlık Rusyasını anlatışını, bir doktorun hastalığı teşhis edişine benzetir.

1887 de "Alacakaranlıkta" adlı öykü kitabıyla Rus Akademisi tarafından verilen Puşkin ödülü nü kazandı. Aynı yıl ilk büyük tiyatro oyunu "Ivanov", Moskova daki Korsch Tiyatrosunda sergilendi.

Ünlü öyküsü "6. Koğuş" 1892 da yayınlandı. Aynı yıl kolera salgını olan bölgelerde doktor olarak aktif rol oynadı. Merkez Rusya da bir Melikhov adını verdiği bir malikane satın alarak taşındı ve yaşamında "Melihova dönemi" denilen yeni bir dönem başladı. Bu dönemde yaratıcılığının zirvesine ulaştı. Sürekli kendisini ziyaret gelen dostlarını malikanede ağırladı.

1894 yılının bir bölümünü yurtdışında geçirdi. Bu arada vereme yakalandı, tedavi için Kırım a geçti.

1895 te "Martı" oyununun ilk versiyonunu yazdı. "Sakhalin Adası"nı yayınladı. Tolstoy ile tanıştı. Oyunun St. Petersburg daki ilk gösterimi başarısızlıkla sonuçlandı.

1897 de Köylüler adlı uzun öyküsünü yayınlattı. 1898 de Sanat tiyatrosunu Stanslavski ile birlikte kuran Nemiroviç-Dantçenko Martı yı sahnelemek için Çehov dan izin istedi, bu arada Çehov, ilerde evleneceği aktris Olga Knipper le tanıştı. Martı oyunu büyük başarı elde etti. Çehov un babası öldü.

1904 te "Vişne Bahçesi" Moskova da sahnelendi. Sağlığı bozulan Çehov, eşi ile birlikte Almanya ya gitti ve Badenwiller da öldü.

Çehov un bütün yapıtları ölümünden 40 yıl sonra 20 cilt halinde yayımlandı. Bu yayının 8. cildinde Çehov un sayısı birkaç bine ulaşan mektupları yer alır.

ÖzlüSözleri

"Aşılmasına imkan olmayan hiçbir duvar yoktur."

"Hiçbir şey istemeyen, hiçbir umudu olmayan ve hiçbir şeyden korkmayan kişi asla bir sanatçı olamaz."

"Herkesin tanrısı aynıdır; farklı olan sadece insanlardır."

Anahtar Kelimeler
Çehov, Anton, Rusya, Azov Denizi, Taganrog, Kılıflı Adam, Edebiyat öğretmeni, Moskova, Melbourne ün Masalları, Cansız Ceset, Rus Akademisi, Puşkin ödülü, Tolstoy, Stanslavski, Nemiroviç-Dantçenko
Benzer Kişiler

Tolstoy (Ünlü Kişiler) Büyük bir rus yazarıdır.

Dostoyevski (Ünlü Kişiler) Kimilerine göre tüm zamanların en büyük romancısı sayılan 19. yüzyıl Rus yazarıdır.

Charles Dickens (Ünlü Kişiler) İngiliz yazar ve toplumsal eleştirmen.

Schopenhauer, Arthur (Ünlü Kişiler) İrrasyonalist ve karamsar olarak bilinen Alman düşünür.

Wittgenstein (Ünlü Kişiler) Mantık ve dil felsefesi konularında yaptığı çalışmalarla 20. yüzyılın en önemli filozoflarından sayılır.

Tamamlayıcı Konular