Arda Denkel

Arda Denkel ve Özlüsözleri

1949 / Türkiye, Ankara
2000 (51 yaşında) / Türkiye, İstanbul

Üniversitede mimarlık okumasına rağmen, Oxford'da felsefe doktorası yapmış ülkemizdeki önemli felsefecilerden biridir.

Saint Benoit Lisesi' nden sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi' nde okudu. 1972 yılında Şehir Planlama lisans derecesini aldı. Aynı yıl Oxford Üniversitesi' nde felsefe öğrenimine başladı. 1977' de bu üniversiteden felsefe dalında doktora derecesini kazandıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi' nde göreve başladı . 1988' de profesör ünvanını alan Denkel, halen aynı kurumda öğretim üyesidir. 1985 ve 1989 yıllarında ABD Wisconsin Üniversitesi felsefe bölümünde konuk öğretim üyesi, 1994'te Uludağ Üniversitesi'nde ve 1995-97 yılları arasında da Koç Üniversitesi' nde ek görevli olarak dersler vermiştir. Beyin tümörü nedeniyle 2000 yılında ani bir şekilde aramızdan ayrıldı.

1995'ten itibaren Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir. Ayrıca, Avrupa Çözümleyici Felsefe Kurumu (ESAP) gibi kurumların üyesi olan Denkel, Philosopher’s Index'e (Felsefeciler Dizini) girmeyi başarmış birkaç Türk felsefecisinden birisidir. Denkel’in çok sayıda bilimsel makalesi Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı. Felsefe Tartışmaları gibi felsefe dergilerinde yazıları yayımlandı.

1997' ye değin 45' in üzerinde Türkçe yazı, 18' i uluslararası dergilerde olmak üzere 26 İngilizce makale yayımlamıştır; bir yazısı Almanca'ya, ikisi de Yunanca'ya çevrilerek bu ülkelerde basılmış­ tır. Denkel' in Türkiye' de 8 kitabı yayımlanmıştır. Ayrıca Object and Property başlıklı kitabı Cambridge University Press'ten 1996' da çıkmış, The Natural Background of Meaning başlıklı kitabıysa Kluwer Academic Press tarafından 1999'da yayımlanmıştır.

Diğer eserleri:

Nesne ve doğası,
Anlam ve Nedensellik,
Bilginin Temelleri,
Düşünceler ve Gerekçeler (cesitli dergilerdeki yazilarindan secmeler),
İlkçağda doğa felsefeleri,
Reality & meaning; a particularistic point of view,

Hakkında Yazılanlar:

Çaliskan, titiz, mukemmeliyetci. buyuk bir sevkle ders anlatirdi. 80li ve 90li yillarda bogazici universitesi'nde egitim goren bir suru ogrenciyi felsefe ile o tanistirdi. ben de onlardan biriyim. bunun icin ona hep minnet duydum.

Aristocuydu. ders anlatirken laf aristo'ya gelince mustehzi bir sekilde gulumser ve sokrat - plato - aristo uclusunden 'genc oglarin pesinde kosmak' yerine gercekten felsefe yapmakla ugrasanin yalnizca aristo oldugunu soylerdi.

İstanbul üniversitesi'nde kitaplarıyla zihnimiz açıldı; onunla öğrendik nesne ve dogayı, onunla öğrendik anlam ve nedenselliği, onunla öğrendik bilginin temelleri'ni...tam bir ingiliz ekolüydü o. türkçeyi de bir o kadar iyi konuşurdu. hem beyefendi hem kibar ve nazikti. -ekşi sözlük

Arda Denkel, bölümde tanıştığım ilk kişiydi. Üniversite sınavı sonuçları açıklandığında beni evden aramıştı. Aslında önce lisemi arayarak ev telefonumu bulmuş ve bana ulaşmıştı. Üniversiteye giriş sınavında en yüksek puanı almış bir öğrencinin neden Boğaziçi Felsefe’de okumak istediğini anlamaya çalışıyordu. Telefonda yaklaşık 10-15 dakika konuştuk daha sonra beni ofisine, gelecek planlarım üzerine konuşmak üzere davet etti. O yıllarda planım Türkiye’de kalmak yerine Amerika’ya giderek oradaki üniversitelere başvuru yapmaktı. Arda Denkel beni Türkiye’de kalmaya ve Amerika başvurularımı buradan yapmaya ikna etti. Onun tavsiyesini dinledim ve bu muhtemelen hayatımın akışını değiştirdi. Sanıyorum sonuç onu çok mutlu etmezdi ama ona hala teşekkür borçluyum.

Boğaziçi’ndeki öğrencilik hayatım boyunca Arda Denkel’den epistomoloji ve ontoloji dersleri alma şansına eriştim. Bu derslerde pozitif anlamda oldukça provokatif bir hocaydı. Onun bu meydan okuyan tavrı- bazen katılmasam da- dersleri çok zengin ve unutulmaz kılıyordu.

Akademik hayatım boyunca ele aldığı konuları onun kadar ciddiyetle analiz eden, sorular soran, yanıtlar bulmaya çalışan bir akademisyen daha tanımadım. Sanırım onun bu ciddiyeti, onunla kısacık da olsa sohbet etme imkânı bulmuş bir insanın ona saygı duymasına yol açıyor. - Barış Çetin Eren (Boğaziçi Ün)

ÖzlüSözleri

"Genç oğlanların peşinde koşmak yerine gerçekten felsefe yapmakla ugraşan yalnızca Aristo'dur. (Sokrat - Plato - Aristo üçlüsünü kıyaslarken)"

Anahtar Kelimeler
Arda Denkel, analitik felsefe, türk felsefeci
Benzer Kişiler

Wittgenstein (Ünlü Kişiler) Mantık ve dil felsefesi konularında yaptığı çalışmalarla 20. yüzyılın en önemli filozoflarından sayılır.

Tamamlayıcı Konular

Analitik Felsefe (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Felsefenin asıl uğraş alanının dil ve dildeki kavramları çözümlemek olduğunu, bu yolla “kafa karışıklığı” yaratan geleneksel felsefe sorunlarının çözülebileceğini savunan felsefe akımı.

Modern Dönem (Felsefe Terimleri Sözlüğü) 19 ve 20. yüzyılları kapsayan dönemdir.