Franklin, Benjamin

Franklin, Benjamin ve Özlüsözleri

1706 / ABD, Boston
1790 (84 yaşında) / ABD, Pensilvanya

ABD li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı ve diplomattır.

On yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğluydu.

On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi William ın yanına çırak olarak girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1730 da Philadelphia da bir basım evi ve gazete kurdu. Poor Richard s Almanac ı (Fakir Richard ın Almanak ı) yayınlamaya başladı: 1732­-1757 yılları arasında yönetmenliğini yaptığı Amanac da Richard Sounders imzasıyla yazılar yazdı. Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp; kütüphane, hastane ve yangına karşı sigorta şirketi kurdu. Basımevlerini çoğalttı.

Franklin 1736 da Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı. 1750 de Pensilvanya meclisine seçildi, arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. Ingiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildi. Posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. özellikle elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapan Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektriğin korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoner i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı.

1757 de Kuzey Amerika Sömürgeler isyanının başlangıcında sömürgelerde yaşayanlar Franklin i, şikayetlerini Londra ya iletmekle; 1765 te de damga resmi kanununa karşı itirazları Lord Grenville e bildirmekle görevlendirdi. 1772 de Massachusetts Valisi Hutchinson un sömürge halkına karşı hakaretlerle dolu mektuplarını ele geçirerek yayınladı. Sömürge halkı karşısındaki itibarı arttı. Amerikan Kongresine milletvekili seçildi. 1776 da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırladı. Eylül 1776 da kongre, ekonomik ve askeri yardım istemek üzere aralarında Franklin in de bulunduğu üç kişilik bir komisyonu Fransa ya gönderdi. Franklin, Fransız dışişleri bakanı Charles Gravier ile görüşmelerinde çok başarılı oldu. 1775-1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda Ingiltere ile barış görüşmelerini sürdürmek üzere seçilen diplomatlardan birisi olarak Ingiltere ye gitti. Ingiltere ile barış antlaşmasının imzalanmasından sonra 1785 te Amerika ya döndü. 1787 de Philadelphia Anayasa Kurultayının çalışmalarına katıldı. Bir müddet sonra da öldü.

ÖzlüSözleri

"Düşmanlarınızı sevin çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir."

"Iyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür."

"Yasalar örümcek ağına benzer, ancak küçük sinekleri yakalar. büyük sinekler, gözünün önünde onu delip geçer."

Anahtar Kelimeler
Franklin, Benjamin, Devlet adamı, bilim adamı
Benzer Kişiler

Napolyon, Bonapart (Ünlü Kişiler) Fransız asker, devlet adamı.

Dante (Ünlü Kişiler) Italyan ozan ve politikacı.

Gandhi (Ünlü Kişiler) Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi nin siyasi ve ruhani lideri.

Hitler (Ünlü Kişiler) Almanya'yı faşist söylemlerle 2. Dünya Savaşı'na sürükleyen ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan devlet adamıdır.

Stalin (Ünlü Kişiler) Devrim sonrası 31 yıl Rusyayı yönetmiş devlet başkanı.

Geothe (Ünlü Kişiler) Alman şair ve oyun yazarı.

Francis Bacon (Ünlü Kişiler) Ingiliz devlet adamı ve filozof.

Einstein (Ünlü Kişiler) Görecelik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamış, 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisidir.

Pascal (Ünlü Kişiler) Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür.

Tamamlayıcı Konular

Mimesis (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Taklit; benzetme, örnek alınan şeyi yeniden yapma.Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.