Cemil Meriç

Cemil Meriç ve Özlüsözleri

1916 / Türkiye, Hatay
1987 (71 yaşında) / Türkiye, İstanbul

Türk yazar ve düşünür.

Gerçek ismi Hüseyin Cemil dir. 12 Aralık 1916 da Hatay, Reyhanlı da doğdu. Hatay Lisesi ni bitirdi. Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. öğrenimini tamamlayamadan Hatay a döndü. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nâhiye müdürlüğü, Tercüme Kalemi nde reis muâvinliği yaptı. Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Elâzığ Lisesi nde Fransızca öğretmenliği yaptı (1942-1945). Istanbul Üniversitesi yabancı diller okulunda okutman olarak çalıştı (1946). 1955 te görme yeteneğini kaybetti. Fakat öğrencilerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 senesinde Istanbul Üniversitesi nden emekli oldu. 13 Haziran 1987 günü Istanbul da vefât etti. Kızı Sosyoloji Prof. Ümit Meriç tir.

Cemil Meriç in ilk yazısı Hatay da Yeni Gün Gazetesi nde çıktı (1928). Sonra Yirminci Asır, Yeni Insan, Hisar, Türk Edebiyâtı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat dergilerinde yazılar yazdı. Cemil Meriç, gençlik yıllarında Fransızca dan tercümeye başladı. Honoré de Balzac ve Victor Hugo dan yaptığı tercümelerle kuvvetli bir mütercim olduğunu gösterdi. Batı medeniyetinin temelini araştırdı. Dil meseleleri üzerinde önemle durdu. Dilin, bir milletin özü olduğunu savundu. Sansüre ve anarşik edebiyata karşı bir yazar ve düşünür olarak tanınmaktadır.

Cemil Meriç in eserlerinde toprağından kopan insanın trajedisi ve kendini bulma çabasının yanı sıra, Türk intelijansiyasının düştüğü amansız açmaz da bütün çıplaklığıyla gözler önüne serilir.

ÖzlüSözleri

"Havarilerini yaratamayan Isa'nın yeri tımarhanedir, tarih değil."

"İzmler idrakimize giydirilen deli gömlekleridir."

"Gitmek, kaderin hatalarını düzeltmektir."

"Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir."

Anahtar Kelimeler
Cemil Meriç, Hüseyin Cemil, Balzac, Victor Hugo
Benzer Kişiler

Balzac, Honore de (Ünlü Kişiler) Fransız romancı ve oyun yazarı

Tolstoy (Ünlü Kişiler) Büyük bir rus yazarıdır.

Chateaubriand (Ünlü Kişiler) Fransız romantizm akımının başlatıcısı yazar.

Voltaire (Ünlü Kişiler) Fransız devrimi ve aydınlanmasına büyük katkısı olmuş yazar.

Tamamlayıcı Konular