Charlie Chaplin

Charlie Chaplin ve Özlüsözleri

1889 / İngiltere, Londra
1977 (88 yaşında) / İsviçre

Kendi oluşturduğu modern palyaço tiplemesi olan “Şarlo” ile özdeşleşmiş bir sinema yönetmenidir.

Hiç tartışmasız dünya sinema tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Charlie Chaplin, Yönetmenliği kadar oyunculuğuyla da sinema dünyasına damgasını vuran Chaplin, ayrıca yazarlıkta yapmıştır. Her ne kadar Charlie Chaplin"i ABD meşhur etmiş olsa da, kendisi aslen İngiliz"dir. Anne ve babası sirk oyuncusuydu. Bu yüzden altı yaşındayken seyirci önüne çıkan Chaplin, şarkı söyleyip dans etmesini öğrendi. Çocuk yaştayken babası öldü. Akıl ve ruh hastası olan annesi de sık sık akıl hastanesine gidip geliyordu. Bu sebeple sıkıntı ve sefillik içinde bir hayat yaşayan Chaplin, bu dönemde bazan geçici sahne işleri buldu. 23 yaşında herkes gibi büyük hayallerle ABD"ye gitti. Chaplin"i herkesten farklı kılansa, hayallerini gerçekleştirmiş olmasıdır. 1913 yılında genç bir delikanlı olarak ABD"ye giden Charlie Chaplin, çok geçmeden 1914 yılında ilk filmine imza attı.

Chaplin"in 1914 çevirdiği “Making a Living” adlı filminin ardından çevirdiği 2. filminde, efsanevi Şarlo karakteri ortaya çıkmıştır. “Kid Auto Races in Venice” isimli 2. filminde oldukça bol bir pantolon ve melon bir şapka takan Şarlo karakterine bürünen Charlie Chaplin, ayrıca bu karaktere yerinde asla durmayan bir baston da ekledi. Şarlo karakterinin palyaçoları andıran kocaman ayakkabıları da karakterin çok daha komik görünmesine neden olmuştu.

Dünya sinema sanatı ile yeni tanışıyor ve beyaz perde üzerinde olan olayları büyük bir tutkuyla takip ediyordu. Charlie Chaplin de insanların sinemaya gösterdiği bu büyük ilgiden yararlanarak, takip eden yıllarda altmışın üzerinde filme imza atarak seyircilerin hafızalarına kazındı. 1918 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan A Dog"s Life ile dünya çapında eşine az rastlanır bir üne kavuşan Chaplin, artık sinema dünyasının yaşayan efsanelerinden biri haline gelmiştir.

Günümüz sinema sektöründe faaliyet gösteren en büyük yapım şirketlerinden biri olan United Artists firması da, Charlie Chaplin"in büyük katkısıyla kurulmuştur. Ortağı olduğu United Artists firmasıyla devam eden yıllarda sinema dünyasının en önemli başyapıtları arasında gösterilen Sirk, Sahne Işıkları, Büyük Diktatör ve Altına Hücum gibi filmlere imzasını attı.

Charlie Chaplin, tamamını kendi tasarladığı sahnelerde akıl almaz olayların üstesinden gelen ve akrobatik olmak istemese de akrobatik hareketlerde büyük başarı gösteren Şarlo karakterini büyük bir başarıyla canlandırdı. Hareketli ve heyecanın biran dahi olmadığı sahnelerde çok başarılı olan Chaplin, ayrıca duygusal sahnelerde dramatik duruşuyla seyircilerin kalbinde taht kurmayı da başarmıştır. Ayrıca Charlie Chaplin, California"da düzenlenen “En İyi Şarlo Taklidi” yarışmasına kimseye haber vermeden katılmış ve ilginç olarak ancak 3. olabilmiştir

ÖzlüSözleri

"Amacınız zarar vermekse güce ihtiyacınız vardır. Diğer her şey için ise sadece sevgi yeterlidir."

"Aşağı bakıyorsanız asIa gökkuşağı buIamazsınız."

"Bir kişiyi öIdürürsen katiI, miIyonIarca kişiyi öIdürürsen kahramansın."

"Hayat uzak çekimde komedi, yakın pIanda trajedidir."

"Beni anIadıkIarı için, seni anIamadıkIarı için aIkışIıyorIar. AIbert Einstein’a söyIediği söz."

"Benim hayatımdaki en büyük düşman zamandır."

"İnsanIar öImeyi biIdikIeri sürece özgürIük yok oImayacaktır. Hayatta beni mutsuz edebiIecek en büyük şey, Iükse aIışmaktır."

"Siz insanIar güçIüsünüz. MakineIeri yapacak güç sizdedir. Bu hayatı oIağanüstü bir mutIuIuk serüvenine çevirecek oIan yine sizIersiniz."

"Hızımızı artırdık, ama bunun tutsağı oIduk. BoIIuk getiren makineIeşme bizi yoksuI kıIdı. Edindiğimiz biIgiIer bizi çıkarcı yaptı, zekâmızı da katı ve acımasız."

"Çok düşünüyoruz, ama az hissediyoruz. MakineIeşmeden çok insanIığa, zekâdan çok iyiIik ve anIayışa gereksinmemiz var."

"Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmeI sonu yazar."

"MakineIeşmeyIe geIiştirdiğimiz hızın içine sıkışıp kaIdık. Bereket bizi terketti. BiIgimiz bizi aIaycı kıIdı. AkIımız ise anIaşıImaz ve kaba. Çok düşünüp az hissettik. TeknoIojiden çok insanIığa, zekadan çok nezakete ihtiyacımız yok mu?"

Anahtar Kelimeler
Charlie Chaplin, sinema
Benzer Kişiler

Chuck Palahniuk (Ünlü Kişiler) Minimalist Yazarlık akımının öncüsü olmuş Amerikalı roman yazarı ve gazeteci.

Tamamlayıcı Konular