Chateaubriand

Chateaubriand ve Özlüsözleri

1768 / Fransa
1848 (80 yaşında) / Fransa

Fransız romantizm akımının başlatıcısı yazar.

François René de Chateaubriand 4 Eylül 1768 de, Bretanyalı soylu bir ailenin çocuğu olarak Saint-Malo da doğdu; 4 Temmuz 1848 de Paris te, ünlü bir yazar ve politikacı olarak öldü. Yalnız ve üzüntülü bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirdi; doğaya tutkunluğunu dile getirdiği ilk şiirlerini 1790 yılında yayınladı. Bu arada orduya giren Chateaubriand ın tekdüze yaşamı Fransız Devrimi yle alt üst oldu; görevli olduğu birlik kraldan yana çıkıp ayaklanınca, kralcılara katılmayarak Amerika ya gitti. Yalnızca doğa zenginlikleri ve kızılderililerin yaşamıyla ilgilendiği Amerika nın Chateaubriand üzerindeki etkisi derin olmuştur. 1792 de, Fransa ya döndü ve Devrimde ülkeden kaçan soyluların kurduğu göçmen ordusuna girerek devrimcilerin ordusuna karşı savaştı. Çarpışmalarda yaralanıp sağlığı bozulunca Londra ya sığındı.

Chateaubriand, uzun yıllar sıkıntı içinde yaşadığı Londra da Essai sur les révolutions ( Devrimler Üzerine Deneme, 1797 ) adlı kitabını yazdı; sonra da, kızılderili yaşamını ele aldığı Les Natchez adlı romanına başladı. Bu yapıtını, Fransa ya döndükten sonra, iki ayrı roman olarak bitirecektir. Bu romanlardan Atala nın (1801) konusu uzak ülkelerde geçerken, René (1805) kendi yaşamını anlatmaktadır. Coşumcu yazın akımının Fransa daki ilk örnekleri arasında sayılan bu iki roman Chateaubriand a kısa sürede büyük bir ün kazandırdı. 1802 de yayınladığı Le Géniye du christianisme (Hıristiyanlığın Dehası) adlı yapıtındaysa, sanat ve uygarlıkta Hıristiyan dininin yerini ve payını göstermeye çalışmıştır.

Fransa ya dönmekle birlikte, ne yazın, ne de siyasi yaşamında Napoleon u destekleyen Chateaubriand; Berlin, Londra ve Roma büyükelçiliklerinde bulunmuş, bir ara da dışişleri bakanlığı yapmıştır. Roma büyükelçiliğinden ayrıldıktan sonra, 1806 - 1811 yılları arasında, Yunanistan ve Kudüs ü de kapsayan bir Doğu yolculuğuna çıktı, bu gezide Istanbul a da uğradı. Üç ciltlik L itinéraire de Paris à Jerusalem (Paris - Kudüs Yolculuğu, 1811) adlı kitabında bu yolculuğu anlattıktan başka, bir Hıristiyanlık destanı olan Les Martyrs (Şehitler, 1809) adlı yapıtını da bu geziden esinlenerek yazdı. 1824 te son resmi görevi olan dışişleri bakanlığından ayrıldıktan sonra, bir yandan krallığa karşı yazılar yazmayı, bir yandan da yazın yapıtları vermeyi sürdürdü. 1844 te yayınladığı La Vie de Rancé (Rancé nin Yaşamı) ve başyapıtı sayılan Mémoires d Outre-tombe (Mezar ötesinden Anılar, 1848 - 1850) bu dönemin ürünleridir. Chateaubriand, kendi kişisel görüşü açısından da olsa, tarihin ve Avrupa kültürünün bir dönemini yorumladığı bu son yapıtıyla, birçok ünlü yazarı, özellikle Lamartine ve Hugo yu etkilemiştir.

Chateaubriand ın 1826 yılında yayınladığı Les Aventures du dernier Abencérage (Son Ibni Sirac ın Serüvenleri) adlı bu küçük romanı, Fransız coşumcu yazınının en güzel örneklerinden biridir.

ÖzlüSözleri

"Hoşgörünüzü tutumlu kullanın. Çünkü ona muhtaç olanların sayısı çok fazladır."

Anahtar Kelimeler
Chateaubriand, Lamartine, Victor Hugo, André Malraux, Paul Claudel, fransız devrimi
Benzer Kişiler

Cemil Meriç (Ünlü Kişiler) Türk yazar ve düşünür.

Tolstoy (Ünlü Kişiler) Büyük bir rus yazarıdır.

Voltaire (Ünlü Kişiler) Fransız devrimi ve aydınlanmasına büyük katkısı olmuş yazar.

Tamamlayıcı Konular

Aristokrasi (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Üstün değerde insanların bulunduğu bir zümrenin hakim olduğu devlet idaresidir.