Chuck Palahniuk

Chuck Palahniuk ve Özlüsözleri

1962 / ABD
59 yaşında / Yaşıyor

Minimalist Yazarlık akımının öncüsü olmuş Amerikalı roman yazarı ve gazeteci.

Asıl adı Charles Michael "Chuck" Palahniuk'tur. Sosyolojik bir araştırma statüsünde de değerlendirilebilecek nitelikte romanlar yazmıştır. Palahniuk u tüm dünya, David Fincher tarafından beyazperdeye uyarlanan romanı fight-club ile tanımıştır. hollywood un ünlü yönetmenlerinin en çok çalışmak istedikleri yazarlardan biridir.

21-subat 1962 de, Carol Palahniuk ve Fred Palahniuk un dört çocuğundan biri olarak amerika da dünyaya geldi. Çocukluk yılları doğduğu yer olan Washington ın Burbank kentinde mütevazi bir evde geçti. Sonraları anne babası boşanan Palahniuk, 3 kardeşiyle birlikte büyükbabasının Doğu Washington daki sığır çiftliğinde yaşamaya başlayacaktı.

20 li yaşlarında University of Oregon s School un gazetecilik bölümüne kaydoldu. Eğitimini sürdürürken bir yandan da Oregon daki radyo istasyonu National Public Radio da staj yapıyordu. 1986 da okuldan mezun olduktan sonra Portland a yerleşti. Kısa bir süre lokal bir gazetede yazdıktan sonra kamyon imalatı yapan bir fabrikada tamirci olarak çalışmaya başladı. Bu dönem boyunca kamyonların onarılması için kullanım kılavuzları hazırlayan Palahniuk, gazetecilikle ilgilenme fırsatı bulamıyordu. Landmark Education tarafından düzenlenen seminerlere katıldıktan sonra fabrikadaki işinden ayrılma kararı alan Palahniuk, gazeteciliğe geri döndü. Ancak sadece gazetecilikle ilgilenmek istemediği için farklı projeler üzerine yoğunlaştı. Bu dönemde evsizler için yapılan bir barınma yurdunun çalışmalarında gönüllü olarak görev aldı. Ardından ölümcül derecede hasta insanların grup toplantılarıyla desteklenerek ağırlanması şartını koşarak bir yurtta çalışmaya başladı. Gönüllü olarak yaptığı bu işi kendisinin destek verdiği bir hastanın ölmesi sonucu bıraktı.

Palahniuk, Cacophony Society adındaki protest ve isyankar bir grubun da çalışmalarını yakından izliyor ve gruba üye olmak istiyordu. Cacophony Society tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin düzenli katılımcılarından biriydi. Daha sonra yazacağı kurgusal ve kurgusal olmayan öykülere ilham verecek olan grubun etkinlikleri, etkisini en çok Cacophony Society yi temel alarak yazdığı Project Mayhem in Fight Club ta gösterecekti.

Palahniuk 30 larının ortalarında öyküler yazmaya başladı. Aralarında Tom Spanbauer ın verdiği yazarlık workshop u da olmak üzere bir çok yazarın kursuna devam etti. Tom Spanbauer, Palahniuk un minimalist yazım tarzından çok etkilendi.

Chuck Palahniuk un yazdığı ilk kitap, "Insomnia: If You Lived Here, You d Be Home Already" öyküsüyle hayal kırıklığı yaratınca basılamadı ancak yazar öykünün bir bölümünü daha sonra Fight Club ta kullanacaktı.

Bir sonraki romanı "Invisible Monsters" ın kaderi, kitabın yayıncılarca oldukça rahatsız edici bulunmasından dolayı ilk kitapla aynı oldu. Bu iki olumsuz yayın deneyiminden sonra Palahniuk en ünlü romanı olacak Fight Club ı yazmaya başladı. Yayıncısını yeni kitabını basması için ikna etmeye çalıştıkça daha çok reddediliyordu. Ilk işine geri dönen ve boş zamanlarında Fight Club ın hikayesini yazan Palahniuk, 1995 te daha sonraları Fight Club ın altıncı bölümü olacak Pursuit of Happiness ismini verdiği kısa hikayesini yayınladı. Ancak hikâyeyi genişletmek ve tam bir roman haline getirmek isteyen yazarın bu isteğine yayıncısından gelen cevap Palahniuk için oldukça şaşırtıcı oldu: Kitap basılacaktı.

Fight Club, yayınlandıktan sonra pozitif eleştiriler almasının yanında Pacific Northwest Booksellers Association ve Oregon Book Award ın verdiği En Iyi Roman ödüllerinin sahibi oldu. Kitaba Hollywood yolunun görünmesi de uzun sürmeyecekti. Çünkü yönetmen David Fincher, Fight Club ı beyaz perdeye uyarlamak istiyordu. Film 1999 da tamamlanıp vizyona girdikten sonra, Amerika daki birinci haftasında en çok izlenen film olmasına rağmen box-office te hayal kırıklığı yarattı ve filmle ilgili yapılan eleştiriler çeşitlilik gösterdi. Fakat Fight Club ı kült hale getirecek bir izleyici grubu vardı, zira DVD si yayınlanır yayınlanmaz film büyük bir popülarite kazandı. Kitap 1999 da, film adaptasyonu hakkında yazarın önsözünün eklendiği 2004 te ve 2005 yıllarında olmak üzere toplam 3 kez yeniden yayınlandı.

1999 da Fight Club un tüm dünyadaki büyük başarısından sonra Palahniuk oldukça trajik bir olay yaşadı. Babası Fred Palahniuk un gazete ilanı aracılığıyla tanıştığı Donna Fontaine ile ilişkisi oldu. Ancak Fontaine in cinsel istismar suçundan hapse attırdığı eski sevgilisi Dale Shackleford, hapisten çıktıktan sonra çiftin başına bela oldu. Dale Shackleford, Palahniuk un babası Fred Palahniuk u ve Donna Fontaine i öldürdü. Babasını trajik biçimde kaybettikten sonra Palahniuk, Shackleford a idam cezası verilip verilmemesiyle ilgili karar verme süreciyle başa çıkabilmek için kitabı Lullaby ı yazmaya başladı.

Lullaby, Pacific Northwest Booksellers Association tarafından ödüle layık görüldü.

2003 eylülünde Entertainment Weekly den Karen Valby ile yaptığı röportajda Palahniuk, Valby nin sorusu üzerine, sanılanın aksine bir kadınla evli olmadığını ve birlikte olduğu kişinin bir erkek olduğunu ima etti. Palahniuk, Valby nin iznini almadan bu bilgiyi okuyucularıyla paylaşacağına inandığı için, web sitesine Valby hakkında olumsuz yorumlarda bulunup gay olduğunu açıkladığı bir kayıt ekledi. Ancak durum farklıydı. Zira Valby, buna yazısında yer vermemişti ve vermeyecekti. Hayranları Palahniuk un cinsel tercihleri yüzünden utandığını düşündü ve daha sonra yazar sitesinde bu kaydı yayınlamaktan dolayı duyduğu pişmanlığı dile getirerek hayranlarından özür diledi.

Aynı yıl web sitesi üyeleri tarafından hayatının anlatıldığı "Postcards from the Future: The Chuck Palahniuk Documentary" belgeseli çekildi.

Resmi fan sitesi The Cult ın üyeleri, Palahniuk un kendilerine ticaretin hilelerini öğrettiği workshoplara başladı. Yazar ayrıca sitede yazım stiliyle ilgili her ay bir done veriyor, kendisine sorulan soruları yanıtlıyordu.

Palahniuk, ayrıca kendi tarzı olan minimalist yazarlıkla ilgili olarak sitede verdiği bilgileri bir araya getireceği bir kitap projesi olduğunu açıkladı.

Ingiliz grup Fightstar, Palahniuk un sit-com larda kullanılan gülme efektiyle ilgili teorisinden yola çıkarak bir şarkılarının ismini "Palahniuk s Laughter" olarak değiştirdiler.

Ünlü müzik grubu Panic! at the Disco s debut albümleri A Fever You Can t Sweat Out taki birçok şarkılarında, Palahniuk un çalışmalarını referans aldılar.

Palahniuk un edebiyat ve sinema dünyasında kült bir figür haline gelmesinden sonra, daha önce basılmayan kitabı "Invisible Monsters"; revize edilerek "Survivor" adıyla yayınlandı. Yazarın New York Times ta bestseller olan ilk kitabı ise Survivor dan birkaç yıl sonra yayınlanan "Choke" tu. O tarihten sonra basılan her kitabı aynı ilgiyi görmeye ve aynı başarıyı kazanmaya devam eden yazar, tüm kitapları için dünyanın dört bir yanında tanıtım turları gerçekleştirmeye başladı.

Yazar 2003 te kitabı Diary nin promosyonu için çıktığı turnede, okuyucularına Haunted adlı kitabında da yayınlanacak ve mastürbasyon kazalarını anlatan hikayesi Guts u okuduğunda, 35 kişinin baygınlık geçirdiği rapor edildi. Playboy dergisi Mart 2004 tarihli sayısında hikayeye yer verdi, ancak Palahniuk un yayınlaması için Playboy a önerdiği ikinci hikayesi, dergi yöneticileri tarafından oldukça rahatsız edici bulunduğu için yayınlanmadı. Palahniuk 2004 yazında "Stranger Than Fiction: True Stories" için çıktığı tanıtım turunda, hikayeyi yine okudu ve bu kez baygınlık geçiren kişi sayısı 60 a yükseldi. Yazar bunun üzerine yaptığı açıklamada olaylardan rahatsız olmadığını ve okuyucularının olanlar yüzünden Guts u ve diğer kitaplarını okumaktan vazgeçmeyeceğini belirtti.

Yazar son olarak yayın tarihi 12-ekim 2007 olarak açıklanan "Zarour Files" isimli romanını yazmıştır ve mayıs 2007 de yayınlanacak "Rant" isimli kitabı için şu anda kanada da bulunmaktadır.

ÖzlüSözleri

"Her şeyi yapabilecek kadar özgür olabilmen için her şeyini kaybetmen lazım."

"Sahip olmak istediklerin, sana sahip olurlar."

"Bize inandırılan bu gerçek dışı dünyada yaşıyoruz, hiç bir teste tabii tutulmadığımız için neleri kurtarabileceğimiz konusunda hiçbir fikrimiz yok."

"Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olmayacağız. Hepimiz heba oluyoruz. Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız yok; ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık. Bizim savaşımız ruhani savaş. Ve bunalımımız kendi hayatlarımız."

"Sizler özel değilsiniz, Sizler güzel ya da eşi benzeri olmayan kar tanesi de değilsiniz, sizler işiniz değilsiniz, sizler paranız kadar değilsiniz, bindiğiniz araba değilsiniz, kredi kartlarınızın limiti değilsiniz, sizler iç çamaşırı değilsiniz, Sizler herkes gibi çürüyen birer organik maddesiniz."

"Fiziksel güçle ve mülkiyetle olan bağlarımı niçin koparıyorum? Çünkü ancak kendimi mahvederek ruhumun gerçek gücünü keşfedebilirim."

Anahtar Kelimeler
Chuck Palahniuk, Minimalist, sinema, senaryo, fight club
Benzer Kişiler

Beckett, Samuel (Ünlü Kişiler) Genellikle Paris'te yaşamış İrlanda'lı, 20. yüzyılın en etkili avangart romancı, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve şair.

Charlie Chaplin (Ünlü Kişiler) Kendi oluşturduğu modern palyaço tiplemesi olan “Şarlo” ile özdeşleşmiş bir sinema yönetmenidir.

Tamamlayıcı Konular