Carnegie, Dale

Carnegie, Dale ve Özlüsözleri

1888 / ABD
1955 (67 yaşında) / ABD

Amerikalı yazar, kişisel gelişim geliştiricisi, satıcı, hatip ve kişiler arası iletişim uzmanıdır.

Amerikalı yazar, kişisel gelişim geliştiricisi, satıcı, hatip ve kişiler arası iletişim uzmanıdır (1888 - 1955)

Ilk basıldığı 1936 yılında 30 milyondan fazla satış yapan ve günümüzde de hâlâ popülerliğini koruyan ve pekçok dile çevirilen "How to Win Friends and Influence People" (Dost Kazanma ve Insanları Etkileme Sanatı) kitabının yazarıdır.

1888 Missouri Maryville de fakir bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. State Teacher s College de eğitim gördü. Kolej sonrası ilk işi çiftçilere satış kursu vermekti daha sonra Armour & Company şirketi için satış yapmaya başladı. Firmanın Güney Omaha bölgesindeki yöneticisi haline geldi. 1955 yılında Hodgkin rahatsızlığından öldü. Belton, Missouri de gömüldü. Dale Carnegie dünyada insanların kişisel gelişim konusunda ne kadar eksik oldğumuzu ilk keşfeden ve hayatını bunu değiştirmek için harcayan ender kişilerdendir.yazarlığa başladığı ilk günlerde herhangi bir canlı hakkında insandan daha fazla kitap olduğunu keşfetti. Yazdığı kitaplarda ise genelde kendinden birşeyler değilde yaşanmış ve tecrübe edilmiş olayları kullanmıştır.

ÖzlüSözleri

"Yemine gerek görmeyecek kadar sözlerine sadık ol."

"Insanlara istediğinizi yaptırmanın tek bir yolu vardır. Evet, sadece tek bir yol. Karşımızdaki kişide işi yapma isteğini uyandırmak."

"Başkaları ile ilgilenirsen iki ay içinde birçok dostlar kazanabilirsin; başkalarının seninle ilgilenmesini beklersen, iki yılda bile tek dost kazanamazsın."

"Haksız eleştiri çoğunlukla biçim değiştirmiş övgüdür."

Anahtar Kelimeler
Carnegie, Dale, kişisel gelişim
Benzer Kişiler

Samuel Smiles (Ünlü Kişiler) Kendi kendilerini yetiştirmiş insanların erdemlerini metheden yazılarıyla ünlenmiş İskoç yazar ve devlet reformcusu.

Tamamlayıcı Konular