Fonvizin

Fonvizin ve Özlüsözleri

1745 / Rusya, Moskova
1792 (47 yaşında) / Rusya, Petersburg

Rus oyun yazarı, çağdaş Rus drama yazınının kurucusu.

Denis Ivanovic Fonvizin. Moskova Üniversitesi nde Felsefe okudu, 1769 da Kont N. I. Panin in sekreteri oldu, oyun yazmaya yöneldi, 1783 te Rusya nın toplumsal-siyasal sorunlarıyla ilgili olarak Büyük Katerina yı eleştirmesi yüzünden yasaklamaya uğradı, son yıllarını yurt dışında gezerek geçirdi. Ilk büyük Rus komedya yazarı sayılan Fonvizin in, Moliere geleneği doğrultusunda yazdığı oyunları 18. yüzyıl Avrupa duygulu komedyalarıyla ortak özellikler taşır. Gerçekçi bir kişileştir menin olay örgüsünün önüne çıktığı, yörel havanın yansıtıldığı, incelikli ve yaşama bağlı kişilikli diyalogların yer aldığı yergisel oyunlarında, Fonvizin, başlıcalıkla Fransız hayranlığını alaya almış, Rus yaşamını yakından gözlemlemiştir.

ÖzlüSözleri

"Kadınlar genellikle ağırbaşlı erkeklere karşı iffetli görünürler, ama çapkınlara karşı değil."

Anahtar Kelimeler
Fonvizin, oyun yazarı, komedya
Benzer Kişiler

Euripides (Ünlü Kişiler) Atina'nın yetiştirdiği üçüncü büyük trajedi şairidir.

Bernard Shaw (Ünlü Kişiler) Sosyalizm ve kadın hakları savunucusu, 60 tan fazla oyuna imza atmış İrlandalı yazar.

Bertolt Brecht (Ünlü Kişiler) Epik tiyatro görüşüyle geleneksel tiyatronun sunduğu illüzyonu kıran ve tiyatroyu sosyal ve ideolojik bir foruma dönüştürmüş şair, oyun yazarı, tiyatro yönetmenidir.

Geothe (Ünlü Kişiler) Alman şair ve oyun yazarı.

Beckett, Samuel (Ünlü Kişiler) Genellikle Paris'te yaşamış İrlanda'lı, 20. yüzyılın en etkili avangart romancı, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve şair.

Tamamlayıcı Konular