Kafka, Franz

Kafka, Franz ve Özlüsözleri

1883 / Çek Cumhuriyeti
1924 (41 yaşında) / Avusturya

20. yüzyılın ve Alman modern edebiyatının önde gelen yazarlarındandır.

Franz Kafka 3 Temmuz 1883 te orta sınıf bir Yahudi ailesinin ilk çocuğu olarak Prag da dünyaya geldi. O zamanki milletler mozaiği olan Avusturya Imparatorluğuna bağlı Bohemya Krallığında yaşadı. Anadil olarak ilk etapta Almanca konuşan Kafka ailesi, Çekçeyi de konuşabiliyordu. Ailenin en büyük çocuğu olan Kafka`nın iki erkek kardeşi (Georg ve Heinrich) küçük yaşta hayatlarını kaybettiler. Kızkardeşleri Elli, Valli ve Ottla ise Nazi Almanyasının organize ettiği Yahudi soykırımı Holocaust nda hayatlarını kaybettiler.

1917 de Kafka verem olduğunu öğrendi. 1919 yılında geçirdiği ağır gripten dolayı hastaneye kaldırıldı. 1922 de emekli oldu, maddi durumu kötüydü ve sağlığı gittikçe bozuluyordu. ömrünün son 6 haftasını sanatoryumda geçirdi. 3 Haziran 1924`te hayatını kaybetti.

Yaşamı boyunca pek tanınmayan Kafka, yakın arkadaşı Max Brod a verdiği vasiyetinde tüm yazdıklarının imha edilmesini rica etmişti. Fakat Max Brod, Kafka nın Viyana da ölümünün ardından aksi yönde hareket ederek elindeki eserleri yayımlamaya başladı. Kafka, ölümünden sonra da olsa, dünyaca ünlü bir yazar haline geldi.

Eserlerinden özellikle dilimize Değişim ya da Dönüşüm adıyla çevrilen romanında işlediği konuyla 20. yüzyılın sanayi sonrası batı toplumunun açmazını ve içine düştüğü yalnızlık ve yabancılaşma sürecini çok iyi gözlemlemiş ve işlemiştir.

ÖzlüSözleri

"Bir topluluğu kontrol etmek, bireyi kontrol etmekten kolaydır. Bir topluluğun ortak bir amacı vardır. Bireyin amacı ise her zaman için şaibelidir."

"Ben hem iyiyim hem de kötüyüm, sen hangisini tercih edersen öyleyim."

"Ama gelmiyorsun, çünkü gelmek senin için bir ihtiyaç olana kadar bekliyorsun."

"Vazgeçilmesi mümkün olmayan bir şeyden vazgeçebilmek bir kişinin sahip olabileceği en büyük güçtür."

"Yaşamın bana verdiği iki ders; çevreni gittikçe daralt, gereksiz kalabalıkların seni üzmesine izin verme."

"Dikkat çekmemek hayatta kalmak demektir."

"Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay... Herkes sürüye katıldığından ötürü güven içerisinde, kentlerin yollarından geçip işe, yemliklerin başına ve eğlenceye gidiyor. Tıpkı büroda olduğu gibi, sınırları iyice çizilmiş bir yaşam. Böylesi bir yaşamda mucizeler değil, yalnızca kullanma talimatları, doldurulacak başvuru formları ve kurallar var. Özgürlükten ve sorumluluktan korkuluyor. O nedenle insanlar, kendi yaptıkları parmaklıkların ardında boğulmayı yeğliyorlar."

"Kişi yaşarken bile ölebilir."

"Tutalım ki seni her şeyden çok seviyorum dedim, aslında bu bile sevgi sayılmaz; senin bir bıçak olman, benim de bu bıçakla içimi deşip durmamdır sevgi. (Milena'ya Mektuplar)"

"Robinson o gemide çalışmak için kaydolmak, tehlikeli bir yolculuğa çıkmak, deniz kazası geçirmek ve daha birçok zorluğun üstesinden gelmek zorunda kalmıştı, ben sadece seni kaybedersem Robinson olurum. (Milena'ya Mektuplar, Sayfa 299)"

"Mutlu olamayacak hiç, çünkü bunun için de gücü yok. (Milena'ya Mektuplar)"

"Senin var olduğunu ve senin olduğun yerde bütün öteki şeylerin yok olduğunu anlatmaya çalıştım. (Milena'ya Mektuplar)"

"Senin özgüvenin öylesine güçlüydü ki, tutarlı olmak zorunda bile değildin ve buna rağmen hep haklı çıkıyordun."

"Kişiler ancak birazcık sevinçli oldukları zaman gevezedirler. (Milena'ya Mektuplar)"

"Cimrilik denen şey derin mutsuzluğun en açık belirtilerindendir"

"Kadın eli her şeye sessizce çeki düzen verir."

"İnsanlarla iç içe olmak, insanı kendini gözlemlemeye götürür."

Anahtar Kelimeler
Kafka, Franz, kafka, modernizm
Benzer Kişiler

Marquez, Gabriel (Ünlü Kişiler) Kolombiyalı, yazar, romancı, hikayeci ve oyun yazarıdır.

Lawrence (Ünlü Kişiler) İngiliz romancı, şair, oyun yazarı, denemeci, edebiyat eleştirmeni ve ressam.

Tamamlayıcı Konular

Egzistansiyalizm (Felsefe Terimleri Sözlüğü) İnsanın dünyadaki varoluşunun somutluğuna ve sorunsallığına ağırlık vererek yorumlayan felsefi yaklaşımların ortak adı.

Modernizm (Felsefe Terimleri Sözlüğü) 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında Batı toplumunda geniş çaplı ve çok kapsamlı dönüşümlerden kaynaklanan felsefi bir harekettir.

Modern Dönem (Felsefe Terimleri Sözlüğü) 19 ve 20. yüzyılları kapsayan dönemdir.

Batıcılık (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Doğu ülkelerinde toplumlarını Batı toplumları örneğine göre düzenleme isteğiyle 19. yüzyılda başlamış olan burjuvalaşma akımı.Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.