Galile

Galile ve Özlüsözleri

1564 / İtalya
1642 (78 yaşında) / İtalya

Modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan Italyan bilim adamı.

Galileo Galilei, Italya nın Pisa şehrinde doğdu. Dönemi­nin tanınmış müzikçilerinden Vincenzo Galile­i nin oğlu olan Galileo, ilk tahsilini Floransa da yaptı. 1581 de Pisa Üniversitesi nde tıp tahsiline başladı. Ancak parasızlıktan okulu terk etti. 1583 ten itibaren matematiğe ilgi duyan Galileo, bu konudaki çalışmaları sayesinde, 1589 da Pisa da profesörlük elde etti.

Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galileo, Pisa Kulesi nden ağırlık düşürerek Aristo nun yanlışlığını açıkça gösterdi. Bu davranışı yaşlı profesörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebep oldu. 1592 de Pisa yı terk ederek, Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

1597 de pratikte çok faydası olan pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. 1600 senesinden hemen sonra ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604 te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Ancak düzgün ivmeli hareket kavramı hatalıydı. 1609 da Hollanda da teleskopun bulunduğunu işitti. Kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. 1610 da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladı. Bu arada Jüpiter in dört uydusunun varlığını bildirdi. Bu kitabı çok ilgi uyandırdı ve Floransa da saray matematikçisi olmasını sağladı. Hemen sonra Venüs gezegeninin devreleri ve Satürn'ün şekli hakkında bilgi verirken, astronomideki Ptolemy (Batlamyus) sistemini tartıştı.

1611 de Roma ya gitti ve oradaki Bilim Akademisi ne üye seçildi. Floransa ya dönüşünde hidrostatik üzerine pek çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1613 te güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Bu eserinde Kopernik sistemini açık bir şekilde müdafaa etti. Bundan dolayı papazların ağır hücumuna uğradı. 1615 te bizzat Roma ya giderek iddiasını müdafaa etti. Ancak 1616 da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon Galileo nun kitaplarını yasaklamadı. Sadece dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

Galileo, bir müddet bilimin pratik yönüne döndü, mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618 de üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı "Iki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eserini 1632 de yayınladı. Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine rağmen Roma'da mahkemeye çağrıldı. 1633 te bu kitap yasaklandı ve Kutsal Engizisyon ca müebbet hapse mahkum edildi. Cezası kendi evinde göz hapsine çevrildi. Yetmiş yaşında hapsedilen Galileo kör oldu ve 1642 yılında öldü.

ÖzlüSözleri

"Insana hiçbir şey öğretemezsin; öğrenmeyi ancak kendi içinde bulacağını öğretebilirsin."

"Iki gerçek birbiriyle asla çelişmez."

Anahtar Kelimeler
Galile, Galileo Galilei, fizikçi, astronomi
Benzer Kişiler

Newton (Ünlü Kişiler) Ingiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve simyacıdır.

Reichenbach, Hans (Ünlü Kişiler) Tanınmış filozof ve mantıkçılardan, mantıksal empirizmin kurucularındandır.

Hayyam (Ünlü Kişiler) Iranlı şair, filozof, matematikçi ve astronom.

Thales, Miletli (Ünlü Kişiler) Felsefeyi başlatan filozof olduğu kabul edilir.

Tamamlayıcı Konular