Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar ve Özlüsözleri

1884 / Türkiye, İstanbul
1964 (80 yaşında) / Türkiye, İstanbul

Türk yazar ve siyasetçi.

Halide Edip Adıvar (d.1884 - ö.1964) Birçok kitabı sinemaya ve televizyon dizilerine uyarlanmıştır. 1884 yılında Istanbul da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi nde okudu. Üsküdar Amerikan Kız Koleji nde Rıza Tevfik Bölükbaşı nın Fransız edebiyatı derslerine katıldı ve Doğu edebiyatıyla ilgilendi. Bu sıralarda ilk kocası Salih Zeki Bey le evlendi. 1899 yılında henüz 15 yaşındayken çevirdiği J. Abott ın "Ana" adlı eseriyle II. Abdülhamit tarafından Þefkat Nişanı ile ödüllendirildi. 1901 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji nden mezun oldu. 1908 de gazetelerde kadın haklarıyla ilgili yazılar yazmaya başladı. Bu nedenle Osmanlı içerisindeki muhafazakar çevrelerin tepkisini çekti. 31 Mart Ayaklanması sırasında kısa süre için Mısır a gitti. 1909 da Istanbul a geri döndü ve öğretmenlik ile müfettişlik görevlerinde bulundu. Balkan Savaşları sırasında hastanelerde hizmet verdi. Halide hanım Kurtuluş Savaşı sırasında askeri üniforma giymiştir. "Onbaşı" olarak anılmıştır. Eğitim ve sağlık alanında yürüttüğü bu çalışmalar Halide Edip e çeşitli kesimlerden insanları tanıma imkanı tanıdı. 1917 de ikinci evliliğini Adnan Adıvar ile yaptı. 1919 da Sultanahmet Meydanı nda, Izmir in Işgali ni protesto mitinginde çok etkili bir konuşma yaptı. Bir dönem Amerikan mandasını savundu. 1920 de onbaşı rütbesiyle Kurtuluş Savaşı na katıldı, sonra da üstçavuş oldu.

Kurtuluş Savaşı nı müteakiben Cumhuriyet Halk Fırkası ve Mustafa Kemal Atatürk ile siyasi fikir ayrılıkları yaşadı. Kocası Adnan Adıvar ile birlikte Türkiye den ayrıldı. 1939 yılına kadar yurtdışında yaşadı. 1939 da Istanbul a döndü ve 1940 yılında Istanbul Üniversitesi nde Ingiliz Filolojisi Bölümü başkanlığına getirildi.

1950 yılında Demokrat Parti listesinden TBMM ye girdi ve bağımsız milletvekili olarak görev aldı. 1954 yılında bu görevinden ayrıldı ve inzivaya çekildi. Adıvar, 1964 yılında Istanbul da yaşamını yitirdi.

ÖzlüSözleri

"Kadınlar kendilerini sevenler için değil, onlara hükmedenler için can verirler."

Anahtar Kelimeler
Halide Edip Adıvar, feminizm, atatürk
Benzer Kişiler

Kemal Atatürk (Ünlü Kişiler) Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı.

Attila İlhan (Ünlü Kişiler) Türk şair, aydın, romancı, denemeci, gazeteci ve eleştirmen.

Tamamlayıcı Konular


Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.