Huxley, Aldous

Huxley, Aldous ve Özlüsözleri

1894 / İngiltere
1963 (69 yaşında) / ABD, Los Angeles

İngiliz yazar, romancı ve felsefeci.

Darwin’in başlıca destekçisi, ünlü evrimci biyolog Thomas Henry Huxley’in torunu, gene ünlü biyolog Sir Julian Huxley’in kardeşi ve ünlü şair ve eleştirmen Matthew Arnold’un yeğenidir. Babası Leonard Huxley Cornhill dergisinin sahibi ve yöneticisiydi.
Huxley Eton’da öğrenciyken gözleri son derece bozuldu, yarı kör durumuna düştü. Yaşamı boyunca görmek için savaş vermek zorunda kaldı. Sonuç: Herkesden daha iyi görmeyi, herkesin göremediklerini de görmeyi başardı.

Yirmili yaşlarının başında şiir ve öyküler yazmaya başlamasına karşın, yazın dünyasında ilk tanınışı Crome Yellow(1921) adlı romanıyla oldu. Bunu izleyen romanları Antic Hay (1923), Those Barren Leaves (1925) ve Point Counter Point (1925), Huxley'nin çağdaş toplumun kusurlarını zekice olduğu kadar, acımasızca yargıladığı birer dahiyane taşlamadır. En bilinen eseri olan Cesur Yeni Dünyanın (1932) da aralarında bulunduğu birçok romanında yazarın, İkinci Dünya Savaşı öncesinde tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkmakta olduğunu hissettiği toplumun karmaşasına gösterdiği düşünsel tepkiler kolaylıkla hissedilebilir. 1963'te Amerika'da öldü.

1920’li yılların büyük bölümünü İtalya’da geçirdikten sonra 1930’larda Güney Fransa’ya yerleşti. 1937’de ikliminin gözlerine iyi geleceği inancıyla Kaliforniya’ya göçtü ve ölünceye kadar da orada yaşadı. 1955’de karısı Maria Nys’in ölümünden bir yıl sonra konser kemancısı ve ruhçözümcü Laura Archera’yla evlendi.

1940'lardan başlayarak giderek Doğu felsefeleri ve Doğu gizemciliğine ilgi duymağa başladı, ölmeden bir yıl önce yazdığı bu kitaptan, bir yaşam boyu sürdürdüğü arayışını, ‘Zen Budizm’de noktaladığını anlıyoruz.

ÖzlüSözleri

"Dünyayı değiştirmek istedim. Ama gördüm ki emin olabileceğiniz tek şey kendi kendinizi değiştirmektir."

"Gerçekler yok olmaz çünkü göz ardı edilirler."

"Sözcükleri doğru kullanırsanız, sözcükler birşeyden geçen röntgen ışınları gibi olabilir."

"Sessizlikten sonra, anlatılamaz olanı ifade etmek için en yakın olan müziktir."

"Gerçeği biliyorsun ve gerçek seni kızdırıyor."

"Ama konfor istemiyorum. Tanrı'yı, şiirimi istiyorum, gerçek tehlike istiyorum, özgürlük istiyorum, iyilik istiyorum. Günah istiyorum."

"Zihin ne kadar güçlü ve özgün olursa, yalnızlık dinine o kadar çok meyleder."

Anahtar Kelimeler
Huxley, Aldous, romancı
Benzer Kişiler

Ingvar Ambjornsen (Ünlü Kişiler) Norveçli Yazar

Balzac, Honore de (Ünlü Kişiler) Fransız romancı ve oyun yazarı

Tamamlayıcı Konular

Bilinmezcilik (Felsefe Terimleri Sözlüğü) (Agnostisizm) Gerçek ve mutlak varlığın, kendinde nesnelerin (tanrı gibi) bilinemeyeceği kanı ve öğretisi.

Agnostisizm (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Teolojik anlamda Tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır.