Lord Byron

Lord Byron ve Özlüsözleri

1788 / İngiltere, Londra
1824 (36 yaşında) / Yunanistan

Romantizm in en önemli karakterlerinden biri olan Ingiliz şair.

Eserleri arasında belki de en tanınanı Don Juan idi. Halen; Avrupa nın en büyük şairlerinden biri olarak görülür.

Lord Byron un ünü sadece yazılarında kalmadı, ayrıca hayatında, gösterişli yaşamında, bir çok aşkında, borçlarında, ayrılıklarında ve aile içi ve evlilik dışı ilişkilerinde de yaşanmıştı. Lady Caroline Lamb tarafından "kızgın, kötü ve bilinmesi tehlikeli" olarak tanımlanmıştı. Italya nın Avusturya karşısındaki direnişi Carbonari de bölgesel bir liderdi ve Yunan Bağımsızlık Savaşı nda Türklere karşı savaştı ve Yunanlılar tarafından bir kahraman olarak kabul edilir. Ateşi olduğu için Missolonghi de ölmüştür.

ÖzlüSözleri

"Biz, insanları kendi değerleri için değil, bizde buldukları değerlerden dolayı severiz."

Anahtar Kelimeler
Lord Byron, Romantizm
Benzer Kişiler

Heine (Tarihe Yön Vermiş Kişiler) 19. yüzyılın en ünlü Alman şairlerinden biridir.

Stael (Tarihe Yön Vermiş Kişiler) Fransız yazar.

Diderot (Tarihe Yön Vermiş Kişiler) Fransız yazar ve filozofu.

Novalis (Tarihe Yön Vermiş Kişiler) Alman romantizminden şair ve filozof.

Tamamlayıcı Konular

Romantizm (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Aydınlanma Çağı'nda duygusal benlik bilincini, toplumu iyileştirmek ve insanın durumunu iyileştirmek için gerekli bir ön koşul olarak vurgulayan felsefi bir harekettir.

Transandantalizm (Felsefe Terimleri Sözlüğü) İlahi gerçeğin sezgisel olarak bilinebileceği iddiasına dayanarak, 19. yüzyılın ortalarında ABD'nin New England bölgesinde odaklanan felsefi bir harekettir.Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.