Nazım Hikmet

Nazım Hikmet ve Özlüsözleri

1902 / Yunanistan, Selanik
1963 (61 yaşında) / Rusya, Moskova

Türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı.

Yapıtları hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilen Nazım Hikmet, 1902 yılında Selanik'te dünyaya geldi. Bir süre Galatasaray Lisesi'nde okuduktan sonra yükseköğrenimine Heybeliada Bahriye Mektebi'nde başladı. Burada okurken hastalandı, öğrenimine ve askerliğine son verdi. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'ya geçti. Bir süre Bolu'da öğretmenlik yaptı. Daha sonra Rusya'ya giderek sosyoloji ve ekonomi öğrenimi yaptı.

1931-1936 yılları arasında çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. 1938 yılında Harp Okulu'nda komünizm propagandası yapmak suçundan tutuklandı, 28 yıl dört ay hapse mahkum edildi. 1950 yılında çıkan aftan yararlandı, hapisten çıktı. Resmi makamlardan habersiz olarak Türkiye'yi terk etti ve Rusya'ya gitti. 15 Ağustos 1951'de Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Bundan sonraki yılları Sofya, Varşova ve Moskova'da geçti.

Nazım Hikmet, 1963 yılında Moskova'da öldü.

NAZIM HİKMET'İN BAŞLICA ESERLERİ

Güneşi İçenlerin Türküsü Benerci Kendini Niçin Öldürdü? Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı Kurtuluş Savaşı Destanı Kurtuluş Savaşı Destanı Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim Memleketimden İnsan Manzaraları

KAYNAKÇA Milliyet gazetesi, 01.11.1987, Aktüalite, s.24

ÖzlüSözleri

"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine."

"Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?"

Anahtar Kelimeler
Nazım Hikmet, şair, komunizm, sosyalist,
Benzer Kişiler

Attila İlhan (Ünlü Kişiler) Türk şair, aydın, romancı, denemeci, gazeteci ve eleştirmen.

Kemal Tahir (Ünlü Kişiler) Türk düşünür ve roman yazarı.

Lawrence (Ünlü Kişiler) İngiliz romancı, şair, oyun yazarı, denemeci, edebiyat eleştirmeni ve ressam.

Necip Fazıl (Ünlü Kişiler) Türk şâir, yazar ve düşünür.

Shakespeare (Ünlü Kişiler) Ingiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır.

Pavese (Ünlü Kişiler) Italyan şair, romancı, çevirmen ve eleştirmen.

Che Guevara (Ünlü Kişiler) Marksist politikacı ve gerilla lideri.

Stalin (Ünlü Kişiler) Devrim sonrası 31 yıl Rusyayı yönetmiş devlet başkanı.

Camus, Albert (Ünlü Kişiler) Varoluşçuluk ve absürdizm akımının öncülerinden biri olarak kabul edilen Fransız yazar ve filozoftur.

Tamamlayıcı Konular

Komünizm (Özlüsözler) Komünizm veya komünistlik, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir.

Anarşizm (Özlüsözler) Kişi özgürlüğünü amaç edinen, devlet, din ve kişi gibi tüm otoriteleri reddeden felsefi düşünce.Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.