Özdemir Asaf

Özdemir Asaf ve Özlüsözleri

1923 / Türkiye, Ankara
1981 (58 yaşında) / Türkiye, İstanbul

Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir.

Asıl adı Halit Özdemir Arun. Ilk öğretiminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi nde tamamladı.1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi nden mezun oldu. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Iktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü ndeki öğrenimini yarım bıraktı.

Bir süre sigortacılıkla uğraştı. Zaman ve Tanin gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. 1950 de Istanbul da Sanat Basımevi ni kurarak yayıncılığa başladı, kendi şiir kitaplarını bastı. 1955 te Yuvarlak Masa Yayınları nı kurdu. Ilk şiirleri "Servet-i Fünun Uyanış" dergisinde yayınlandı. çeşitli dergilerle, Vatan gazetesinin sanat sayfalarında çıkan şiirleriyle tanındı.

Özgün ve etkileyici bir dil kullandığı şiirlerinde "ikinci kişi" sorununu ele aldı. Ikinci kişiye bağlılığını çeşitli yönlerden inceledi, kendi davranışlarını soyutlama yoluyla bir düşünce düzeyine yükselterek çözümlemeye çalıştı. özellikle son dönem şiirlerinde dize sayısını azaltarak duygu ve zeka pırıltılarının kaynaştığı kısa şiirler yazdı.

Şiirlerinin bir bölümünde toplumla, yaşadığı çağla ve kendisiyle hesaplaşmasının buruk öfkesi gözlemlenir. Bu yaklaşımla yeni taşlama biçimleri üreterek hiciv şiirinin öğelerini ustaca kullandı. Insan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel düzlemlerdeki çelişkilerini "sen-ben" ikileminde yansıttı. Şiirlerinde çok sık kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son şiirlerinde yerlerini kaçış, umutsuzluk ve tedirginliğe bıraktı.

ÖzlüSözleri

"Her seven sevilenin boy aynasıdır. Sevmek sevilenin o aynaya bakmasıdır."

"Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler."

"Yanlızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yanlızlık olmaz."

"Evlilik, iki kişilik yalnızlıktır."

Anahtar Kelimeler
Özdemir Asaf, Attila İlhan, cumhuriyet dönemi
Benzer Kişiler

Attila İlhan (Ünlü Kişiler) Türk şair, aydın, romancı, denemeci, gazeteci ve eleştirmen.

Tamamlayıcı Konular