Pavese

Pavese ve Özlüsözleri

1908 / İtalya
1950 (42 yaşında) / İtalya

Italyan şair, romancı, çevirmen ve eleştirmen.

Cesare Pavese, ailesinin yazlarını geçirdiği Torino nun Santa Stefano Belbo köyünde bir memur çocuğu olarak doğdu. Torino Üniversitesi nde edebiyat okudu. Ingiliz ve Amerikan edebiyatına ilgi duydu; bitirme tezini Walt Whitman şiirleri üzerine yazdı. öğrenimini bitirdikten sonra orta öğrenimini tamamladığı eski okulu Liceo d Azaglio da edebiyat ve dil dersleri verdi. Bu dönemde Ingiliz ve Amerikan yazarları ile ilgili yazıları La Cultura dergisinde yayınlandı. Daha sonra bir arkadaşının kurduğu Einaudi Yayınevi nde çalışmaya başladı. 1935 te anti-faşist çalışmaları nedeniyle tutuklandı, 1936 da serbest bırakıldı. Brancaleone Hapishanesi ndeki bir yılından esinlenerek Carcera (Hapis) romanını yazdı. 1950 de Yalnız Kadınlar Arasında romanı ile Italya nın önemli edebiyat ödüllerinden Strega ödülü nü aldı. Gene aynı yıl Torino daki bir otel odasında uyku hapı alarak intihar etti.

ÖzlüSözleri

"Hiçbir kadın bir adamla parası için evlenmez . Kadınlar bir milyonerle evlenmeden önce ona aşık olacak kadar akıllıdır."

"Kadınlar kendilerini guçsüz olana bir idol, güçlü olana bir eşya gibi sunarlar."

"Insan kendini bir kadına duyduğu aşk yüzünden öldürmez. Aşk bizi tüm çıplaklığımız, sefilliğimiz, düşkunlüğümüz ve hiçliğimizle açığa vurduğu için öldürür."

Anahtar Kelimeler
Pavese, komunist, komunizm
Benzer Kişiler

Stalin (Ünlü Kişiler) Devrim sonrası 31 yıl Rusyayı yönetmiş devlet başkanı.

Camus, Albert (Ünlü Kişiler) Varoluşçuluk ve absürdizm akımının öncülerinden biri olarak kabul edilen Fransız yazar ve filozoftur.

Marks, Karl (Ünlü Kişiler) Filozof, politik ekonomist ve devrimci. Komünizmin kuramsal kurucusudur.

Nazım Hikmet (Ünlü Kişiler) Türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı.

Che Guevara (Ünlü Kişiler) Marksist politikacı ve gerilla lideri.

Tamamlayıcı Konular

Komünizm (Özlüsözler) Komünizm veya komünistlik, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir.

Anarşizm (Özlüsözler) Kişi özgürlüğünü amaç edinen, devlet, din ve kişi gibi tüm otoriteleri reddeden felsefi düşünce.Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.