Shakespeare

Shakespeare ve Özlüsözleri

1564 / İngiltere
1616 (52 yaşında) / İngiltere

Ingiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır.

William Shakespeare. 26 Nisan 1564 te Stratford-Upon-Avon da doğan Şekspir in yaşamı hakkında bildiklerimiz kilise, mahkeme ve tapu kayıtları gibi resmi belgelerle çağdaşlarının onun kişiliği ve eserleri hakkında yazdıklarına dayanır. Hali vakti yerinde bir esnaf olan, aynı zamanda yerel yönetimde sulh hakimliği ve belediye başkanlığı gibi önemli görevler üstlenen John Shakespeare in üçüncü çocuğu ve en büyük oğludur. Babasının maddi durumu daha sonraki yıllarda bozulsa da Shakespeare in diğer eşraf çocukları gibi ilkokuldan sonra eğitim dili Latince olan King s New School adlı ortaöğretim okuluna devam ettiğine ve burada Roma edebiyatının klasikleriyle tanıştığına kesin gözle bakabiliriz. Üniversiteye gitmeyen Shakespeare in Latincesinin düzeyini tam olarak bilemediğimizden kaynak olarak kullandığı bazı eserleri asıllarından mı, yoksa çevirilerinden mi okuduğu hakkında bir şey söyleyemiyoruz.

1582 de on sekiz yaşındayken kendisinden sekiz yaş büyük Anne Hattaway ile evlenen Şekspir in bu evlilikten beş çocuğu olmuş bu 5 cocuktan ıkızlerde var arada kızın adı judıth erkek hammlet. ancak oğlu Hammlet i 1596 da kaybetmiştir. 1585 yılı ile 1590 ların başı arasındaki yaşamı hakkında elimizde güvenilir bilgi yok. Ancak Shakespeare in bu yıllar içinde Londra ya gelip aktör ve oyun yazarı olarak tiyatroculuk mesleğine başladığını ve kısa zamanda ün kazandığını biliyoruz. Londra da yaşadığı yıllarda Stratford ve ailesiyle ilişkisini düzenli olarak sürdüren Shakespeare in profesyonel yaşamı çok yoğun geçmiş. Soneleri ("Sonnets"), konularını klasik mitolojiden alan iki uzun öyküsel şiiri ("Venus and Adonis" ve "The Rape of Lucrece") ve oyunlarıyla tanınan Shakespeare yazarlık ve aktörlüğün yanı sıra çalıştığı tiyatro kumpanyasının altı ortağından biriydi. Eline geçen paranın önemli bir kısmıyla emlak satın almış ve bu yatırımlar sayesinde 1610 da Stratford a oldukça varlıklı bir kişi olarak dönmüştür.

Işleriyle ilgili olarak ara sıra Londra ya gitse de yaşamının son dönemini Stratford da geçiren Shakespeare 23 Nisan 1616 da ölmüştür.

William Shakespeare in yaşamı önder Paker tarafından Þu Bizim Will adıyla oyunlaştırıldı. 2007 Mayısında Beykent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü öğrencilerinin oynadığı Þu Bizim Will, Shakespeare in yaşamına ilginç bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır. 1590 larda tiyatrosunu yaşatmak için uğraşan, borç batağında kıvranan, büyük veba salgınıyla herşeyini kaybeden ünlü Ingiliz yazar Shakespeare in, Kraliçe I.Elisabeth in sarayına davet edilmesiyle yaşamının gidişatı değişir.Sarayda oyunlarını oynama imkanı bulan Shakespeare, neden Ingiliz kültürünün simgesi olarak kabul edilmeye başlanır? Klasik oyunlar ile yazarların yaşamlarını oyunlaştırmada usta bir yazar ve yönetmen olarak kabul edilen önder Paker tarafından yazılan ve sahnelenen Şu Bizim Will (William Shakespeare in Yaşamı)adlı oyun, şairin oyunlarına da ilginç bir dramaturjiyle yaklaşmaktadır.

ÖzlüSözleri

"Candan olun ama sakın laubali olmayın."

"Bazıları büyük olarak doğar. Bazıları sonradan büyüklük kazanır. Bazılarını da zorla büyük yaparlar."

"Acı, güzelliği kemirir."

Anahtar Kelimeler
Shakespeare, ingiliz şair, ingiliz tiyatro
Benzer Kişiler

Balzac, Honore de (Ünlü Kişiler) Fransız romancı ve oyun yazarı

Halil Cibran (Ünlü Kişiler) Lübnan doğumlu ABD li şair ve yazar.

Montaigne, Michel de (Ünlü Kişiler) 16. yüzyıl Fransız deneme yazarı.

Tamamlayıcı Konular