Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

Kürt-Türk Protest Müzik sanatçısı.

1957 yılında Malatya'da doğdu. Babası devlete ait Sümerbank fabeikasında işçi olan Ahmet Kaya ilkokulu malatyada okudu. Müzik merakı ise kendisi daha 6 yaşındayken babasının kendisine almış olduğu bağlama ile başladı.

Okul dışındaki zamanlarında plak satan bir dükkanda çalışmaya başlayan Kaya ailenin ekonomik zorluğa düşmesinden dolayı 1972 yılında İstanbul'a taşındı. Ahmet Kaya artık okulu bırakmıştı. Ailesine katkıda bulunabilmek için işportacılık yapan Kaya bir çok işyerinde de çırak olarak çalıştı.

Askerden geldikten sonra ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir süre daha çalıştıktan sonra 1985 yılında uzun uğraşlar sonucu çıkarttığı "Ağlama Bebeğim" albümü ilk albümü idi. Ardından Şan Tiyatrosunda küçük bir konser verdi. Ancak albümü kısa bir süre sonra toplatıldı. Ardından aynı yıl ikinci albümünü çıkartan Ahmet Kaya bu esnada Selda Bağcan'ın kardeşi Sezer Bağcan ile tanıştı.

Ahmet Kaya için patlama ise sonradan eşi olacak olan Gülten Hayaloğlu ve kardeşi Yusuf Hayaloğlu ile tanışması ile oldu. Gülten Hayaloğlu'nun Nevzat Çelik'ten getirdiği Şafak Türküsü şiiri aynı zamanda albümün ismini de alacaktı. 1986 yılında çıkan albüm büyük bir patlama yaptı ve Ahmet Kaya'nın tanınmasını sağladı.

Ardından geçen yıllardan sonra hakkındaki suçlamalar nedeniyle Almanya'ya kaçan Ahmet Kaya sonrasında Fransa'da yaşamaya devam etti. Ve 16 Kasın 2000'de Paris'te kalp krizi sonucu öldü.Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.