Habib Koite

Habib Koite

Habib Koité (1958'de Senegal doğumlu), Mali'de yaşayan şarkıcı, söz yazarı ve gitaristtir. Batı Afrika müziğini önemli temsilcilerindendir.

Müzikal ebeveynlerden doğan Koité, enstrümantasyonu izleyerek ve dinleyerek öğrendi. Institut National des Arts de Bamako'ya katıldı ve sadece altı ay sonra 1978'de bir şef haline geldi. 1982'de mezun oldu ve 1988'de Bamada grubunu kurdu. "Bamada" ismi, Mali'nin başkenti Bamako'da yaşayanların takma adıydı ve kabaca "timsahın ağzında" anlamına gelir.

Grubun diğer üyeleri, çocukluğundan beri Koité'nin arkadaşlarıydı. Koité'nin en tanınmış şarkılarından "Cigarette Abana" (Sigara yok) ilk kez 1991'de kaydedildi. Daha sonra CD Baro'sunda "Nanalé" şarkısıyla birlikte yeni bir Latin tarzı versiyonu, Radio France International'ın Koite ödülünü kazandı Keşifler Ödülü'nü kazandı. Bu tanımanın ardından Koité, ilk turunu Afrika dışında, 1994 yılında başlatmayı başardı.

İlk albümü Muso Ko'yu Avrupa Dünya Müziği'nde 3 numaraya yükseldi. Muso Ko dan, I Ka Barra ve Din Din Wo adında iki parça, Microsoft Windows Vista'ya dahil edildi ve müziği milyonlarca dinleyiciye duyuruldu. Takip albümü Ma Ya da çok başarılı oldu. Ma Ya, Putumayo World Music etiketiyle yeniden dağıtıldı ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gösterimini artırdı ve bir sonraki albümü Baro da dağıtıldı.

Koité, Mali'nin uluslararası alanda en başarılı müzisyenlerinden biri oldu. Diğer Batılı müzisyenlerin yanı sıra Eric Bibb ve Bonnie Raitt ile birlikte ses kaydetti. Raitt, Koité'yi son albümü Silver Lining'de kaydetmeye davet etti. Şarkılarının çoğu, Dünya Çapında Blues ve Mali gibi çeşitli Putumayo derlemelerinde yer aldı. Habib ve Bamada, 2000'de Londra'daki Barbican'daki African Roots and Shoots Festivalinde sahneye çıktılar ve ayrıca birçok uluslararası festivale katıldılar.Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.