Yemen Blues

Yemen Blues

Yemenli bir Yahudi olan Ravid Kahalani, yerel soundlarla çağdaş müziği buluşturuyor.

Köklerinden Yemenli bir Yahudi olarak şekillenen Ravid Kahalani'nin büyüleyici sesi, atalarının müzikal evrenini zekice uyandırır. Çölü geçerken yavaş bir karavan gibi uzanıp Batı Afrika blues'ları ve Sahara, Nubian, Gnawi, Touaregs, Saidi ve Bambara'nın binlerce titreşiminden esinleniyor.
Caz tonalitelerinin, eğlenceli geçişi sağlayan bu tatlı karışımı, Afrika kanallarına ve ataların ritimlerinin modern bir yansımasına bir işaret olarak dikkat çekiyor. Ravid Kahalani, rasping langents gökleri gözyaşı açtığında hem derin duygularla, hem de perküsyonlar, ud, çello ve pirinç aletler karmaşık ve karanlık modern bir dansa takılarken popüler sevinç ile bir tuval yaratıyor. Çölün ortasındaki eğlenceli bir vaha ...

Vokalist Ravid Kahalani'nin vizyonundan hareketle Yemen Blues'un orijinal müzik karışımı Yemen ve Batı Afrika, funktan mamboya ve eski ilahilerden aldığı ruhla çağdaş müziği yoğuruyor. Yemen Blues, perküsyon, ud, boynuzlar ve ip dizilimi ile zengin ve çeşitli bir işitme paleti oluşturarak, geçmişten günümüze, zamansız ve modern bir arada yaşar. Kolektif, Ravid Kahalani, Itamar Doari, Rony Iwryn, Shanir Blumenkranz ve Itamar Borochov'un da içinde bulunduğu üst düzey usta müzisyenlerin gerçek bir işbirliğidir.

Yemen Blues, 2010 yılında Ravid tarafından kuruldu ve İsrail'de geleneksel bir Yemen ailesinde büyüyen bir yıldız oldu. Dili ve kökeninin geleneksel tezahüratlarını öğrendi ve ardından Blues, Funk, Klasik Opera şarkılarının yanı sıra Kuzey ve Batı Afrika ruhu alanlarında etkilerini genişletti.

Uluslararası çapta ünlü basçı ve besteci Omer Avital ile güçlerini birleştirdi ve birlikte medyayı ve katılımcıları yoğun vitrinleriyle çeken bir müzik vizyonu hazırladılar. İsrail-Uruguaylı perküsyonist Rony Iwryn, İsrail'in Perküsyon sanatçısı Itamar Doari, New York trompetçi Itamar Borochov grubun çeşitliliğini sağlamlaştırdı. 2012 yılında bilinen bir New York basçısı ve ud oyuncusu Shanir Blumenkranz gruba Omer Avital kendi projelerine odaklanmak için gruptan ayrıldığında gruba katıldı.

Perküsyon derin ritmik dokular katar ve büyüleyici oud, ince melodileri atar. Açıkçası, Yemen Blues bugün çağdaş müziğin en ilgi çekici ve eğlenceli canlı gruplarından biridir.

Grup üyeleri
Ravid Kahalani - Kompozisyon ve Şarkı Sözleri, Vokal, Vurmalı Çalgılar, Gimbri
Shanir Blumenkranz - Oud, Bas, Vokal
Itamar Borochov - Müzik, Trompet
Rony Iwryn - Müzik, Latin Vurmalı
Itamar Doari - Müzik, Orta Doğu Vurmalı