Almanya - Berlin

Almanya'nın başkenti ve en büyük şehri.


Almanya - Berlin

Brandenburg kapısı: Almanya'nın Berlin şehrinin ana sembollerinden biridir. Hemen kuzeyinde Reichstag bulunur. Soğuk Savaş boyunca, Reichstag Batı Berlin'de, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin'de bulunmuştur. 1791 yıllında yapılmıştır.

Almanya - Berlin

Berlin ulaşım haritası. Toplu ulaşım araçları güzergahları ve önemli merkezleri gösteriyor.

Almanya - Berlin

Turist otobüsleri Şehir turu güzergah haritası. Duraklar ve etrafındaki görülebilecek yerler aşağıda anlatılıyor.

Almanya - Berlin

Berlin Katedrali: Şehir merkezindeki Müze Adası'nda bulunur. Mevcut bina 1905'te bitirildi ve imparatorluk zamanının en önemli eseridir.

Almanya - Berlin

Berlin Katedrali Meydanı

Almanya - Berlin

Berlin Katedrali'nin nehirden görünümü.

Almanya - Berlin

Tiergarten'in merkezinde Zafer Tanrıçası olan Victoria ve Zafer Sütunu.

Almanya - Berlin

Breitscheidplatz'daki Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, savaşta tahrip olmuş haliyle korunuyor.

Almanya - Berlin

Berlin-Tiergarten'deki Spree kıyısındaki Bellevue Sarayı, Federal Almanya Cumhurbaşkanı'nın resmi konutudur.

Berlin kent merkezi 3,7 milyon nüfusuyla Avrupa'nın en yoğun ikinci şehri. Brandenburg ile birlikte 180 den fazla ülkeden toplam 6 milyon insan yaşıyor. Kentin alanının üçte birini ormanlar, parklar, nehirler, kanallar ve göller oluşturuyor.

Kent, 13. yüzyılda iki önemli ticaret yolunun üstünde kurulmuş. Prusya krallığı, Alman İmparatorluğu'nun ve sonrasında, Hitler'in iktidarı döneminde (1933-1945) Üçüncü Reich'in başkentliğini yaptı. 1920 'lerde Dünya'nın 3. büyük belediyesidir ve nüfusu iki milyonun üzerindedir.

2. Dünya Savaşı'nın ardından Almanya'nın yenilmesi ve Doğu-Batı olarak bölünmesiyle şehir de bi duvarla ikiye ayrıldı. İki bölge, dönemin iki politik gücü olan kapitalizm ve sosyalizm arasındaki idolojk soğuk savaşın merkezi oldu. 1990 da Almanya tekrar birleştiğinde duvar yıkıldı ve şehir yeniden birleşik Almanya'nın başkenti oldu.

Savaş esnasında görkemli ve Dünya'nın önde gelen güzelliklere sahip şehri %70 oranında tahrip oldu. Kalanın bir kısmı da politik nedenlerle yok edildi. Birleşme sonrasında şehir kendini toparlayacak adımları hızla atmasına rağmen eski güzelliğinin yerini daha çok modern binalara terk etti.

Berlin, dünya kültür, siyaset, medya ve bilim kentidir. Ekonomisi, yaratıcı endüstriler, araştırma tesisleri, medya şirketleri ve konferans salonlarını kapsayan yüksek teknolojili firmalara ve hizmet sektörüne dayanıyor. Hava ve demiryolu trafiği için kıtada merkezi bir rol oynar. Yer altı ve yer üstü metroleri ile oldukça karmaşık bir toplu taşıma ağına sahiptir.

Modern Berlin, dünyaca ünlü üniversitelerin, orkestraların, müziğin, eğlence mekanlarının ev sahipliğini yapıyor. Kent, festivaller, farklı mimari, gece hayatı, çağdaş sanatlar ve yüksek yaşam kalitesi ile ünlüdür.

Tavsiyeler:

Konaklama için fırsat siteleri ve otel rezervasyonu sitelerini kullarak zevkinize ve imkanlarınıza göre çeşitli alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Yaz aylarında kamping alanlarında konaklamak da alternatiflerden birisi. Konaklama için aramanız gereken en önemli özellik toplu taşıma araçlarının güzergahları, özellikle de metro hatları üzerinde olmasıdır. Günlük bilet alarak yaklaşık 7-8 Euro ya tüm şehri dilediğiniz gibi gezersiniz.

Diğer bir olasılık da Sightseeing denilen şehir otobüs gezileri. En ekonomik olarak 3 günlük 48 euroya hem otobüs hem tekne gezisi bileti alabilirsiniz. Turistik iki ayrı hat üzerindeki otobüsler 10 ar dakka arayla geçiyor ve indiğiniz durakta gezip bir sonraki otobüse binerek tüm şehri turlayabilirsiniz. Otobüslerde seyahat esnasında çevredeki önemli yerler Türkçe, İngilizce, Almanca ve diğer 21 dilde kulaklıktan dinlenebiliyor. Her iki hattın ve tekne gezilerinin kesişim yeri şehir Hauptbahnhof (Ana tren istasyonu)'unun hemen yakınında. Dolayısıyla size önerim buraya yakın bir yerde konaklamaktır.

Sadece otobüs ve tekne gezileri tam iki günüzü alır. Üçüncü ve sonraki günleri müzelere, alışverişe ve diğer kapalı ortam etkinliklerine ayırabilirsiniz.

Aracınızla gezecekseniz cadde üzerindeki parkla çok pahalı değil. Yaklaşık saati 1 euro civarı. Paris'te 4 euro olduğunu hatırlarsak çok ucuz sayılır.

Yiyecek, içecek imkanları çok ve yine ortalama seviylerde. Biralarını çok beğendim. Currywurst ve bira her köşe başında bulabileceğiniz lezzetler. Ama domuz eti olduğunu hatırlatayım. Rindfleisch (dana eti) ile yapılan Rindwurst buralarda ben bulamadım. Ama yine de sormakta fayda var.

Berlin televizyon kulesine çıkmak mutlaka aklınızdan geçecektir. Doğu Alman hükümeti tarafından 1969 da bitirilen kule toplam 365 metre yüksekliği ile Almanya'nın en yüksek yapısı. Her yarım saatte bir tur atan restaurant ve ziyaretçi platformu ise 203 metre yükseklikte. Kuleye çıkıp şehre yukardan bakmak isterseniz dikkat edeceğiniz husus rezervasyon yaptırmak olmalıdır. Çünkü yoğun günlerde sıra olduğu için bileti aldıkan sonra en az 3 saat bekleyebilirsiniz. İleri tarihli bilet aldığınızda gezi programlarınızı bozmadan ziyaretinizi yapabilirsiniz. Fiyat en ucuz 14 euro.

Berlin Şehir Turu Sarı Hat Otobüs Durakları:

Stop 1 Kurfürstendamm 216/Fasanenstraße

Stop 1a Kurfürstendamm 220/225/Meinekestraße

Stop 1b Kurfürstendamm/Rankestraße

Stop 2 KaDeWe

Stop 3 Lützowplatz/Hotel Berlin, Berlin

Stop 4 Kulturforum/Philharmonie

Stop 5 Potsdamer Platz/Potsdamer Str. 1

Stop 6 Checkpoint Charlie

Stop 7 Gendarmenmarkt

Stop 8 Alexanderplatz/Park Inn Hotel

Stop 9 Neptunbrunnen/Fernsehturm

Stop 10 DomAquarée

Stop 11 Lustgarten/Berliner Dom/Museumsinsel

Stop 12 Unter den Linden/Friedrichstraße

Stop 13 Brandenburger Tor/Reichstag

Stop 14 Hauptbahnhof (Central Station)

Stop 15 Siegessäule (Victory Column)

Stop 16 Straße des 17. Juni/Flohmarkt

Stop 17 Schloss Charlottenburg (Palace)

Stop 18 Antiquitätenmeile (Antiques Street)

Berlin Şehir Turu Mor Hat Otobüs Durakları:

Stop 1 Alexanderplatz (opposite Park Inn Hotel)

Stop 2 Hackescher Markt

Stop 3 Hauptbahnhof (Central Station)

Stop 4 Gedenkstätte Berliner Mauer

Stop 5 Mauerpark

Stop 6 Prenzlauer Berg/Kollwitzplatz/Metzer Str. 14

Stop 7 Karl-Marx-Allee/Museum of Computer Games

Stop 8 Friedrichshain/Grünberger Str. 24

Stop 9 East Side Gallery/Mercedes- Benz Arena

Stop 10 Ostbahnhof/East Side Gallery

Stop 11 Kreuzberg/Moritzplatz

  • Kreuzberg multicultural district one of the most trendy dirstricts with many clubs
  • Aufbauhaus - creativ hotspot in Kreuzberg rich cultural life
  • transparent factory and café Kuchen Kaiser Café, Restaurant, Bar & Garden Kuchen Kaiser - so much
  • more than cakes
  • Restaurant Max und Moritz
  • Club SO36 - more than 30 years old, but still most popular

Stop 12 Jüdisches Museum (Jewish Museum)