Almanya - Heidelberg

Özellikle üniversitesi ile meşhur turistik ve eski önemli bir Alman şehri.


Almanya - Heidelberg

Filozof Yolu

Heidelberg bize arabayla yaklaşık 15 dakka mesafede olduğu için çok sık gidiyoruz. En önemli özelliği 1386 da kurulmuş olan Almanya'nın en eski üniversitesine sahip olması. Üniversitenin etkisi yüzyıllar boyunca buranın sanat, kültür ve bilim merkezi olması özelliğini sağlamıştır. Öylesine kıymetlidir ki, rivayete göre Amerikalılar ikinci dünya savaşında burayı bombalamaktan kaçınmışlar ve sonrasında yerleşmek için kendilerine ayırmışlar. Aşağıdaki fotolarda görüleceği üzere şatonun karşısındaki tepe filezof yolu olarak anılıyor. Üniversitede eğitim veren ünlü düşünürler buradan karşı kıyılara bakıp fikirler üretirlermiş.

Nüfusun çoğunluğunu üniversite öğrencileri oluşturuyor. Almanya'da eğitim parasız ve çok kaliteli olunca haliyle dünyanın her yerinden en iyi öğrencilere buraya akın ediyor.

Üniversite'nin en çok rağbet gören bölümleri tıp ve psikoloji üzerine. Durum böyle olunca, lise mezunlarının ilk iki tercihi bu alanlar oluyor. Burada üniversite için puan barajını aştıktan sonra üniversiteye girmek Türkiye'ye nazaran çok kolay. Ama söylediklerine göre okumak çok çok zormuş. Çok azı başarıp mezun olabiliyormuş.

Gezi anlamında şehri üçe ayırmak mümkün. Filozof yolunun olduğu karşı kıyı, eski şehir merkez ve şato. Tam anlamıyla gezmek için en az 3 gün gerekir sanırım.

Şehir eskilerde krallık merkezi olduğundan çok büyük bir şatosu var. Şatoya yürüyerek veya teleferikle çıkılabilir. Teleferik şato durağından sonra tepeye kadar çıkıyor ve burası da manzara açısından görülmeye değer.

Bölge şarap üzerine yoğunlaştığı için şatonun çok büyük bir odasında 3 katlı bina kadar düşünebileceğiniz devasa bir şarap fıçısı yapmışlar. Eski zamanlarda su günümüzdeki gibi temiz olmadığından hastalıklara neden oluyormuş ve insanlar bu nedenle su yerine şarap ve bira gibi içecekler içerlermiş. Yani şarap türevi içecekler günümüzden daha çok rağbet görüyormuş.

Şatoda ayrıca tıp müzesi var. Eski dönemlerde tıp adına kullanılan ilaçlar ve aletler burada ilgilisi için sergileniyor.

Biz yapmadık ama kıyıda gezi tekneleri gördüm. Onlarla küçük geziler yapmak da eğlenceli olacaktır.

Şehirdeki enteresan yerlerden birisi Öğrenci Hapishanesi. Eski zamanlarda üniversitede disiplin suçu işleyenler üniversite yöneticilerince burada bir kaç hafta yatabiliyorlarmış. 1890 lardan kalma üğrenci resimleri ve yazılarının duvarları boyadığı hapishane ilginç gelebilir.

Hemen yanındaki eski üniversite anfisi de eski zamanlardaki eğitimin ciddiyetini ve kalitesini yansıtıyor.

Gezi Tarihi: 10 Temmuz 2016