Gaziantep'te Esnaf ve Zanaatkarlık

Gaziantep Esnaflari ve yok olmaya yüz tutan zanaatları


Gaziantep güneydoğunun en büyük şehri. Tarihi çok eski. İpek yolu üzerinde olduğu için de tarih boyunca ticaret ve kültürlerin geçiş noktası üzerinde olmuş. Dolayısıyla yemekten el sanatlarına çok zengin çeşitliliğe sahip. Ticaret ve sanayiyi de işin içine katarsak gittiğim anadolu şehirleri içinde beni en çok etkileyeni diyebilirim. (Sonrasında Diyarbakır geliyor). Güneydoğunun yaşamı keyfe dönüştüren güzel bir şehri diyebiliriz özetle.

Gaziantep'te çok çeşitli el sanatları mevcut. Geçmişte Gaziantep'teki en yaygın el santları dericilik, bakırcılık, yemenicilik, kilimcilik, el işlemeciliği ve kuyumculuktur. Bunlardan el işlemeciliği, bakırcılık ve kilimcilik önemini hâlâ korumaktadır. Özelikle Gaziantep'in kendine özgü motifleri olan kilimleri ve bakır ürünleri çok meşhurdur. Ayrıca hanımların hemen her evde yaptığı Antep işi, dantel ve örgü gibi başka el sanatları da mevcuttur.

Bu sene yine gittim. Aynı çarşıyı yeniden gezdim ama maalesef pek çok eski zanaatçı dükkanlarını kapatmış. Yerlerini daha modern gereksinimlere ve takı türevlerine bırakmış. Maalesef böyle giderse ilerleyen yıllarda hepsi ortadan kalkacak.

Çekim Tarihi: Temmuz 2009