İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul'daki bu müze arkeoloji tarihi ile ilgili çok önemli eserleri barındırıyor.


Osman Hamdi Bey tarafından 1891 de kurulan müze Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü, Afrika, Arabistan, Balkanlar, Ortadoğu gibi yerlerden toplanmış çok önemli eserleri içinde barındırıyor. En önemli parçalardan birisi Kadeş Antlaşması'nın kil tablet üzerine işlenmiş metnidir. Antlaşma Kadeş Savaşı'nın ardından MÖ 1285 de Mısır lılar ve Hitirler arasında yapılmış. Tarihte tespit edilmiş ilk yazılı antlaşmadır. Tablet 1906 da Boğazköy (Hattuşa) da bulunmuştur.

İskender Lahdi'nden bir kesit

Diğer bir önemli eser ise İskender Lahdi'dir. Osman Hamdi Bey tarafından bugünkü Lübnan dan çıkarıp getirilmiştir. İskender in Persler ile yaptığı savaşı betimler. Dünyanın en büyük lahtidir. Diğerlerinden farklı olarak orijinal olarak boyanmış ve boyası kısmen günümüze kadar gelmiştir. Savaş sahnelerindeki detaylar, ifadeler muhteşem. Bence ölmeden görülmesi gereken eserlerden birisi.

Eski çağlarda insanlar taş işlemede çok ilerlemişler. Bunun sayesinde o dönemlerde yaşananlar, heykellerin yüz hatlarına ustalıkla işlenmiş. Her bir heykele bakmak, hikayelerini anlamaya çalışmak, binlerce yıldan önce kalmasına rağmen az önce işlenmişçesine hissetmek, çok haz verici. Arkeoloji ile ilgili Dünyanın neresinden olursa olsun herkes mutlaka burayı görmeli.