Lüxemburg - Vianden

Lüksemburg - Vianden Gezisi Fotoğrafları ve Gezi Notları


Vianden, Lüksemburg a 47 km uzaklıkta. Diekirch ya da Clervaux'dan otobüsle ulaşılabilir.

Diekirch ilçesine bağlı kasabanın 1.800 civarında nüfusu var. Bir nehir kenarındaki güzel konumuyla ve etkileyicileyici şatosuyla ünlü.

Araçla gelmişseniz şatonun aşağısında tepeye doğru çıkan bir yol var. Onun sağında solunda yer bulabilrseniz ve şansınız varsa ücretsiz park edebilrsiniz. Benim şansım yoktu 49 euro ceza verdim :) . Siz en iyisi hemen yolun başındaki park otomatına ödemenizi yapın ve içiniz rahat etsin.

Gittiğimiz gün büyük şans eseri festivalleri vardı (6 Ağustos). Dolayısıyla tarihi yaşatan ekstra gösteriler vs. yapıldı. Size önerim aynı tarihte gitmeniz.

Şato gezisini bitirdikten sonra şehre inip nehir kenarında bir lokantada dinlenin ve yemeğinizi yiyin. Şehir otantikliğinden hiç bir şey kaybetmemiş. En ufak bir modern yapı yok. Herşey ortaçağdan kalma gibi. Avrupa da gördüğüm en güzel ortaçağ kasabası diyebilirim.

Yemeğinizi yedikten sonra teleferik turuna hazır olmalısınız. Teleferik sizi aşağıdan alıp, şehir ve şato manzarası eşliğinde keyifli bir şekilde yukarı çıkaracak. Dilerseniz yukarıda manzara ve bir bardak çayın keyfini yaşayabilirsiniz.

Tepeden tekrar teleferikle şehre inebileceğiniz gibi bizim yaptığımız gibi yarım saatlik orman içinde bir yürüyüş de yapıp aracınızın olduğu yere varabilirsiniz. Umarım aracınızın camında otopark cezası olmaz :)

Gezi Tarihi: 6 Ağustos 2016