Lüxemburg

Lüksemburg Gezisi Fotoğraf Galerisi ve Gezi Notları


Lüxemburg, Fransa, Almanya ve Belçika'nın ortasında küçük bir ülke. Başkenti aynı adı taşıdığı Lüxemburg. Zaten başka da iki şehri daha var. Toplam nüfusu 500 ini bulmuyor. Yüzlerce yıldır yarı monarşik krallıkca yönetiliyor. Ama bu küçük ülke gelir dağılımında dünyanın bir numarası. Çoğunlukla Almanca nın farklı bir lehçesi konuşuluyor ama Fransızca da konuşulan diller arasında.

Biz Vianden ile Lüksemburg şehri arasında bir kampingde kaldık. Enteresan olan şey kamping de Hollanda lılar haricinde neredeyse farklı milleten tek biz vardık. Holandalıların çok kamping düşkünü olduklarını orada keşfetmiş oldum. Olayı yaşam tarzı haline dönüştürmüşler. Çadırlı, karavanlı, büyük, küçük inanılmaz çeşitlilikte konaklama alternatifleri var.

Şehir çok küçük. Bir günde altını üstüne getirebilirsiniz. Bir kaç tarihi binayı gezmeyi birkaç saatte bitirebilirsiniz. İlginç olan tek şey şehir kurulmadan önce antik çağlarda korunma amaçlı kullanılan yer altı şehriydi. Kayalara oyulmuş bu şehir şehrin yamaçlarında. İçinde binlerce insan yaşarmış zamanında.

Şansımıza o gün bit pazarı vardı. En azından gezecek ekstra birşey bulmuş olduk :)

Bunların dışında Lüksemburg için alışveriş şehri nitelemesi yapılıyor. Açıkçası belki o tarz bir alışveriş kültürümüz olmadığından, buna dair pek birşey göremedim.

Ülkede Almanya dan farklı olarak herşey çok daha lüks ve kaliteli. Halkın refah seviyesi çok bariz anlaşılabiliyor. Otoyollar yine ücretsiz.

Görmüş olmak için görülebilcek bir yer. Ekstrem bir özelliği yok. Vianden'den sonra çok sarmadı diyebilirim.

Seyahat Tarihi: 7 Ağustos 2016