Türklerde Selamlaşma

Türkler İslamlaşma/Araplaşmayla birlikte kendi dillerinde olan selamlaşma sözcüklerini unuttular. "Selamun Aleyküm" gibi arap selamlaşma ifadeleri neredeyse kutsallık yüklenerek kullanılıyor. Halbuki onun da aslı İbranice "shalom aleichem" kelimesidir.

Osmanlı yetimlerinin Almanya'ya gönderilmesi

Osmanlı'nın Almanya'ya gönderdiği savaşlarda babalarını yitirmiş yetim çocukların dramı.

Tarihde yapılmış amacı en saçma savaş!

1832 Meksika'sında yaşayan bir Fransız pasta şefisiniz. Aniden yetkililer dükkanınızı bastılar, biraz pasta yediler ve hesabı ödemeden ayrıldılar. Ne yaparsınız?

İsveç Kültürü'nde Türk İzleri - İsveç Köftesi

Tarihte yaşanan bir olay, Lahana dolması, köfte, kalabalık gibi pek çok Türkçe kelimenin İsveççe'ye girmesine ve orada Türk halıları, desenleri, yastıkları, divanları, mehter müzikleri ve hatta mehter takımlarının moda olmasına yol açtı.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: İspanyol Engizisyon Mahkemesi

İspanya Engizisyonu, İspanya'dan ayrılmayı reddeden ve katalokliğe geçen Yahudiler ve Müslümanları kafir olarak adlandırdı ve yakılarak öldürülmelerine hükmetti.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Kongo'da Belçikalılar

Belçika Kralı Leopold'un kontrolünde 1880'lerin ortası ile 1910 arasında yaklaşık 15 milyon kişinin öldürüldüğü ve 5 milyondan fazlasının ellerinin, kollarının ve hatta bacaklarının kesildiği tahmin ediliyor.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Churchill'in Savaş Suçları

Winston Churchill 3 milyon Hintli'nin açlıktan ölümünden, kimyasal silahların kullanmasından ve Polonya'nın ve Avrupa'nın yarısının Ruslara satılmasından sorumlu tutuluyor.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Aztekler'in Kurban Törenleri

İnkaların zalimlikleri, daha sonra onları fethedecek olan İspanyolları bile korkuttu. Eski Meksika'nın bu kadar kolay fethedilmesinin bir nedeni, Azteklerin fethettiği yerel kabilelerin, İspanyolların kontrolü altında olmayı tercih etmeleriydi.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Almanlar'ın Namibya Soykırımı

İkinci Dünya Savaşı sırasında toplam 6 milyon Yahudiyi, toplamda 15 milyon kişiyi öldüren Nazi Holokostu, Alman devletinin uyguladığı ilk devlet onaylı toplu katliam değil. Aslında, 20. yüzyılın ilk Alman soykırımı bile değil.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Asurlu Vahşeti

Asurlular dünyanın ilk büyük ordusunu ve dünyanın ilk büyük imparatorluğunu yarattı. Kuşatma savaşındaki üstün yetenekleri ve katıksız teröre dayanmaları iki temel özellikleriydi. Onlara direnenlere örnek olması için aşırı vahşet göstermek Asur politikasıydı.