Auschwitz Toplama Kampı'na Gönüllü Giren Adam

Auschwitz Toplama Kampı'na Gönüllü Giren Adam

Auschwitz'e gitmeye gönüllü olan Witold Pilecki'nin inanılmaz hikayesi.

1940'da, işgal altındaki Polonya'da, daha önce Ruslara karşı savaşmış 39 yaşında bir gazi olan Witold Pilecki Auschwitz'e sızmak için gönüllü oldu. Görevi, Almanlar tarafından tutuklanıp kampa girmek, Polonya’daki direnişin Londra’daki sürgündeki hükümetine istihbarat toplamak ve kamp içinde bir direniş hareketi düzenlemekti.

Auschwitz'e kendi girişini, “her şeye veda ettiğim ve çok uzun sürmeyecekmiş gibi görünen bir yere girdim” olarak nitelendirdi.

Auschwitz'de geçirdiği süre zarfında Pilecki bir direniş hareketi örgütlemeyi başardı. Direniş hareketinin temel amacı mahpusların hayatta kalmasına yardım etmek, kamplardaki Alman vahşetleri hakkında istihbarat toplamak ve kaçmaları örgütlemekti. Nihai hedefi ise, kampta bir Müttefik bombalaması ya da Polonya Ordusu saldırısı sırasında bir ayaklanma örgütlemekti.

Kamptayken, "Witold's Report" u yazdı. Auschwitz toplama kampındaki ilk istihbarat raporuydu ve orada işlenen Alman suçlarından bahsediyordu. Polonyalı ve Avrupalı Yahudilerin toplu katliamlarını ilk elden raporladı.

O ve Polonya yeraltı örgütlenmesi raporları kamptan çıkarmayı başardı ve sürgündeki Polonya hükümeti de, Yahudi Soykırımı konusunda kayıtsız davranan Batılı Müttefiklerine bu belgeleri sundu.

3 yıl işkence, açlık ve insanlık dışı hapis cezasının ardından 1943'te Pilecki ve diğer iki mahkum bir bekçiyi etkisiz hale getirip, telefon hattını kesti ve Almanlardan çalınan gizli belgeleri alarak kamptan kaçtı.

Ağustos 1944'te Pilecki, Kızıl Ordu gelmeden önce, Polonya'nın başkentini Alman işgalinden kurtarılması için yapılan Varşova İsyanına katıldı. Başlangıçta sıradan biri gibi savaşırken, ihtiyacı gördüğünden emir komuta zinciri içinde savaşmaya devam etti. İsyanın kahramanlarından biri oldu. Ayaklanma sona erdiğinde Almanlar tarafından yakalandı ve bir hapishane kampına gönderildi.

Savaş bittikten sonra 1945'de Pliecki gönüllü olarak İtalya'dan Ruslar tarafından işgal edilmiş Polanya'ya geri döndü. Bu kez görevi Rusların yaptıklarını raporlamaktı. Hitler ve Almanya'ya karşı savaşta ilk müttefik olan Polonya, batılı müttefikleri tarafından ihanete uğradı ve Stalin'e satıldı. Polonya şimdi de Rus işgali altındaydı ve Stalinist terör doruklardaydı.

Sovyet Rusya 1944'te Polonya'yı işgal ettiğinden beri, Ruslar milyonlarca Polonyalı'yı Sibirya'ya sürdü, yüz binlerce kişiyi öldürdü, işkence yaptı ve hapsetti. Pilecki, Sovyet zulmüne dair kanıt topluyordu ve işgal altındaki Polonya'da gizli bir istihbarat toplama ağı kurmuştu.

8 Mayıs 1947'de tutuklandı. Aylarca özellikle vahşetleriyle ünlü kişilerden işkence gördü, ancak Pilecki diğer mahkumları korumaya çalıştı ve hiçbir hassas bilgi açıklamadı. Sonunda 1948'de ölüme mahkum edildi.

Karısı ile son görüşmesinde, Auschwitz'de yaşadıklarının, son aylarda yaşadıklarının yanında çocuk oyuncağı kaldığını söylemiştir.

Mayıs 1948'de Rakowiecka Hapishanesinde idam edilmeden önceki son sözleri “Yaşasın özgür Polonya” olmuştur. Şimdi Polonya'nın ulusal kahramanlarından biri ve bir özgürlük ve cesaret sembolü olarak kabul ediliyor.


Anahtar Kelimeler
Auschwitz Toplama Kampı'na Gönüllü Giren Adam, hitler, ırkçılık, faşizm, 2. dünya savaşı
İlgili Diğer Konular

Naziler Neden Kafeinsiz Kahveyi Sevdi (Tarih) Hitler Almanyası, kafeinsiz içecekleri resmi devlet politikası yaptı.

Hitlerin 1945 de ölmediğine dair teoriler son buluyor (Tarih) Adolf Hitler'in diş kalıntılarının incelenmesi, 1945'te ölmediği şüphesini ortadan kaldırdı. Führer'in dişlerinin öyküsü, yalnızca bir Nazi'nin ölümünün değil, aynı zamanda Soğuk Savaş propagandasının ve zulmünün hikayesidir.

Hitler (Ünlü Kişiler) Almanya'yı faşist söylemlerle 2. Dünya Savaşı'na sürükleyen ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan devlet adamıdır.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Churchill'in Savaş Suçları (Tarih) Winston Churchill 3 milyon Hintli'nin açlıktan ölümünden, kimyasal silahların kullanmasından ve Polonya'nın ve Avrupa'nın yarısının Ruslara satılmasından sorumlu tutuluyor.

Nietzsche (Ünlü Kişiler) "Güç Istenci", "Üstinsan", "Bengüdönüş" gibi özgün fikirlerle tanınan varoluşçu Alman filozof.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Almanlar'ın Namibya Soykırımı (Tarih) İkinci Dünya Savaşı sırasında toplam 6 milyon Yahudiyi, toplamda 15 milyon kişiyi öldüren Nazi Holokostu, Alman devletinin uyguladığı ilk devlet onaylı toplu katliam değil. Aslında, 20. yüzyılın ilk Alman soykırımı bile değil.