Buz Çağı Bebeğinin DNA sı Amerikan Yerlilerinin Soyağacını Çıkardı

Buz Çağı Bebeğinin DNA sı Amerikan Yerlilerinin Soyağacını Çıkardı

Alaska'da bulunan 11,500 yıl önce ölmüş altı haftalık bir kız çocuğunun DNA analizi, Amerika’ya ilk kez Sibirya’dan gelen insanların yerleştiği teorisini destekliyor ve nasıl göç ettiklerini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

2006'dan bu yana, arkeologlar, kısa dönemli ancak binlerce yıla dağılan süreçte insan yerleşimlerinin olduğu Alaska'nın Tanana Nehri Vadisi'nde, Upward Sun denen bölgede kazılar yapıyorlar. 2010 yılında, Alaska Fairbanks Üniversitesi'den bir ekip, altı haftalık bir kız çocuğu kalıntıları da dahil olmak üzere insan kemikleri buldu. Kıza "sunrise girl-child" adı verildi. 11500 yıl öncesine tarihlenen bebek Kuzey Amerika'da bulunan ikinci en yaşlı insan genomudur. Bilim adamları, küçük kızın DNA'sında, Kızılderili'lerin bilinen iki dalından birine (Kuzey ve Güney) ait bir genetik kod bulunmasını beklerken, önceden bilinmeyen bir soya ait kod buldular.

Araştırmacılar, Antik Beringliler olarak adlandırdıkları bu grubun Asyadan gelen diğerlerinden 20 bin yıl önce ayrıldığını düşünüyorlar. Beringiler kuzeye yerleştikçe ve giderek daha fazla izole olurken, göçmenlerin geri kalanının, buz tabakalarının güneyine geçerek yaklaşık 15.700 yıl önce bilinen iki Amerikan Yerli ata grubuna ayrıldıkları düşünülmektedir. Genetik ailenin güneydeki dalının torunları, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Kızılderili gruplarının çoğunu ve Orta ve Güney Amerika'daki tüm yerli halkları içerir. Washington'da bulunan hem 12.700 yaşında Kennewick Man hem de Amerika'da bulunan en eski insan genomu olan Anzick Child'ın güney grubuna ait olduğuna inanılıyor.

Son buzul çağı sonrasında Bering Boğazı çevresindeki buzulların erimesiyle kara bağlantısı ortadan kalkar.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (Navajo ve Apache dahil) bir çok topluluk gibi, şu anda Upward Sun bölgesinde yaşayan Yerli Amerikalılar, genetik ailenin kuzey şubesinden gelmektedir. Yeni çalışma, atalarının güneyden Alaska'ya geri döndüklerini ve Eski Beringilerin yerini aldıklarını ya da absorbe ettiklerini öne sürüyor. Kaderlerinin detayları bilinmemekle birlikte, bu kaybedilen nüfusun keşfi, Kuzey Amerika'nın en eski insan sakinlerine ve kıtada nasıl yürüdüklerine yeni bir ışık tutuyor. Willerslev, BBC News'e verdiği demeçte, “Bu kızın genomundan önce, yerli Amerikalılar ve eski Sibiryalılar arasındaki ilişkiyi ve ayrışma zamanını biliyorduk. Ama şimdi ikisi arasındaki bir popülasyondan bir bireyimiz var ve bu gerçekten temel bazı soruları ele almak için kapı aralıyor.”

Kaynak: history.com/news/dna-from-ice-age-baby-uproots-native-american-family-tree


Anahtar Kelimeler
Buz Çağı Bebeğinin DNA sı Amerikan Yerlilerinin Soyağacını Çıkardı, Amerika, buz çağı, eski insanlar
İlgili Diğer Konular

Lincoln, Abraham (Ünlü Kişiler) Amerikalı siyasetçi, devlet başkanı, hukukçu Amerika Birleşik Devletleri nin 16. başkanıdır.

George Stinney Amerika'nın en genç idam edilen mahkumu. (Tarih) İdam edildiğinde 14 yaşındaydı. 7 ve 11 yaşlarında iki beyaz çocuğu öldürmekten suçlu bulundu.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Aztekler'in Kurban Törenleri (Tarih) İnkaların zalimlikleri, daha sonra onları fethedecek olan İspanyolları bile korkuttu. Eski Meksika'nın bu kadar kolay fethedilmesinin bir nedeni, Azteklerin fethettiği yerel kabilelerin, İspanyolların kontrolü altında olmayı tercih etmeleriydi.

Al Capone (Ünlü Kişiler) Italyan asıllı mafya lideridir.