Çin'de 17 bin yıllık çömlek parçası bulundu

Çin'de 17 bin yıllık çömlek parçası bulundu

Çömlekçiliğin başlangıcını sanılandan 10-12 bin yıl çncesine götüren bu buluntular, kırılgan oldukları için yerleşik hayata geçişin tarihlenmesi konusunda yeni bir çığır açacak gibi görünüyor.

Çinli arkeologlar, Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde yaklaşık 17.000 yıl öncesine ait seramik parçaları buldular. Yingde kentindeki Qingtang harabelerinde bulunan paleolitik çanak çömlek parçaları, güney Çin'in, seramik üretiminin yapıldığı ilk bölge olabileceğine dair daha fazla kanıt sağlamaktadır.

İnsan kemikleri, taş ve çanak çömlek fosilleri de dahil olmak üzere, 2016'dan beri harabelerde 10.000'den fazla eser ortaya çıkarıldı.30 metrekarelik bir kazı alanında, yemek alanları ve yiyecek depolama ve çöp dökümü için ayrı bölümler keşfedildi.

Taş Devri mağarasındaki buluntular incelendiğinde ilk sakinlerin eklektik bir kuş ve istiridye menüsünde ziyafeti çektiği anlaşılıyor. Güney Çin eyaleti, mutfak sanatlarıyla ünlü. Son arkeolojik bulgular, epiküren (zevke düşkünlük) geleneğinin insanlığın başlangıcına kadar uzandığını gösteriyor.

Araştırmacılar, Yingde kentindeki Qingtang kalıntılarından, hayvan kemikleri, meyve taneleri ve nişasta taneleri de dahil olmak üzere, 10.000-25.000 yıl öncesine dayanan çok sayıda yiyecek kalıntısı ortaya çıkardıklarını söylediler.

En yaygın hayvan kemiklerine bakarak geyiklerin popüler bir et kaynağı olduğu anlaşılıyor. Hayvan kemiklerinin yarısından fazlası, muhtemelen barbekü sonucunda kömürleşmiş. Ayrıca kuş, kemirgen, istiridye ve kaplumbağalar ve su hayvanlarının kalıntılarına, mağaradaki yiyecek depolama ve boşaltma alanlarında rastlandı. Araştırmacılar ayrıca, mağara adamlarının tükettiği nehir salyangozlarının kabuklarını içeren bir kayayı atık alanında buldular. Tüm bunlar o dönem insanın yiycek çeşitliliğini gösteriyor.

Qingtang kalıntılarının keşifleri, 2018'deki en önemli ilk 10 Çin arkeolojik keşfi arasında.


Anahtar Kelimeler
Çin'de 17 bin yıllık çömlek parçası bulundu, Xinhua, çin, arkeoloji, paleolitik
İlgili Diğer Konular

Konfüçyüs (Ünlü Kişiler) Ünlü bir Çinli filozoftur. Zannedilenin aksine bir din adamı değildir ve dinle ilgili çok fazla konuşmamıştır.

Konfüçyüsçülük (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Eski bir Çin ahlâkı ve Çin felsefesi sistemi olup başlangıçta bilgin Konfüçyüs'ün öğretilerinden yola çıkarak gelişmiştir.

Taoculuk (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Taoculuk, Çin kökenli başlıca iki dinsel felsefi sistemden biridir.

3000 bin yıli aşkın kullanılan yeraltı su tasıma sistemleri (Tarih) Kehrizler, Pers imparatorlugu zamanindan beri, yeraltı su tasıma sistemleri Içme ve sulama ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmıştır.

Belden ikiye ayrılarak idam (Tarih) Çin'de tarihte bilinen en korkunç infaz şekillerinden birisi uygulandı.

İstanbul Arkeoloji Müzesi (Fotoğraf) İstanbul'daki bu müze arkeoloji tarihi ile ilgili çok önemli eserleri barındırıyor.

Çiğdem Köksal Schmidt - Göbeklitepe Sunumu (Tarih) Üsküdar 3.3.2015

Klaus Schmidt - What is Goebekli Tepe TED Conference (Tarih) 8 Tem 2014 tarihinde yayınlandı.

Göbeklitepe (NG) (Tarih) Bu makalede, Türkiye'de 11.600 yıllık bir sitede bulunan Gobeklitepe'de son dönemde yapılan araştırmaların, örgütlü dinin tarımdan önce olduğunu açığa çıkarması işleniyor.

Hint-Avrupa Dillerinin Doğuşu (Tarih) Dünya nüfusunun üçte ikisi Hint-Avrupa dilini konuşmaktadır. Araştırmacılar kökenleri hakkında Karadeniz'in kuzeyine odaklandılar.

B.G. Sidharth - Göbeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Göbeklitepe'yi Arazi Sahibi Anlattı (Tarih) Mahmut Bey, Göbeklitepe nin bulunuşu ve anlamını bölgenin yerlisi olarak anlatıyor.

CNN Türk Göbeklitepe Haberi (Tarih) Bu video haberde, Cüneyt Özdemir, Göbeklitepe nin tarih ve turizm açısından önemini inceliyor.

Prof.Dr. Refik Duru - Göbeklitepe ve Diğer Anadolu Neolitik Yerleşkeleri (Tarih) 3.3.2015 tarihinde, Üsküdar da Göbeklitepe konulu konferanstan.

Trevor Watkins - Gobeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Klaus Schmidt - Gobeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Göbeklitepe The Worlds First Temple (Tarih) Ahmet Turgut Yazman yapımı belgesel 2010 tarihli.

Tarih öncesi ve sonrası devirler (Tarih) Tarih, yazının bulunmasına kadar ve sonrası olmak üzere iki kısımda incelenebilir.