Hitlerin 1945 de ölmediğine dair teoriler son buluyor

Hitlerin 1945 de ölmediğine dair teoriler son buluyor

Adolf Hitler'in diş kalıntılarının incelenmesi, 1945'te ölmediği şüphesini ortadan kaldırdı. Führer'in dişlerinin öyküsü, yalnızca bir Nazi'nin ölümünün değil, aynı zamanda Soğuk Savaş propagandasının ve zulmünün hikayesidir.

30 Nisan 1945’e gelindiğinde, Sovyet birlikleri, Hitler’in Berlin’in merkezindeki yeraltı komuta merkezinin 500 metre uzağına kadar ilerlemişlerdi. Kuşatılan Hitler, binlerce yıl yaşayacak yeni Reich hayallerinin bittiğini fark etti. Daha önce metresi ve iki gün önce de evlendiği karısı olan Eva Braun ile özel odasına çekildi. Orada siyanür kapsülleri aldılar ve kendilerini vurdular. Cesetleri - sözde hayvan sever - Hitler'in iki köpeği ile birlikte - saat 15:15'de bulundu. Vücutlarına ne yapılacağına dair talimat bırakmıştı. Sığınağın dışına alındı ve yakıldı.

Son günlerinde Hitler bu sığınaktan hiç ayrılmadı. Orada yaşadı ve çalıştı.

5 Mayıs'a da Sovyet kuvvetleri kömürleşmiş bir ceset buldular onun Hitler'e ait olduğunu teşhis ettiler.

Hitler'in kalıntılarını araştırmak için National Geographic televizyonu tarafından kiralanan adli patolog Mark Benecke, "Hitler'in dişleri o kadar kötüydü ki tek başına cesedin kimliğini onaylamada yeterliydi" diye yazmıştı. "Diş çürüğü ve diş eti hastalığı muhtemelen Führer'in meşhur kötü nefes almasının nedeniydi" diye ekledi.

Sovyetler, cesedinin dikkat çekici ve sıra dışı protezler ve köprüler içeren dişlerini, Hitler'in dişhekimi asistanı Kathe Heusermann tarafından sağlanan açıklamalarla karşılaştırdı. Daha sonra, Hitler'in kişisel diş hekimi Hugo Blaschke de bilgiyi müttefiklere doğrulayacaktı.

Kalıntılar Moskova'ya getirildi. Stalin Hitler'in öldüğünden emin olmasına rağmen Batılı müttefiklerin Hitler'in kaçmasına yardım ettiği yönünde söylentiler çıkardı. Ruslar dezenformasyon kampanyasını "Operation Myth" olarak adlandırdı.

Tarihçi Anthony Beevor, Berlin - The Downfall: 1945 adlı kitabında, “Stalin'in stratejisi, İngiliz ve Amerikalıları nazizmle ilişkilendirmek için onu gizlediklerini iddia etmekti.” dedi.

Adolf Eichmann ve Josef Mengele gibi önde gelen Nazilerin Güney Amerika'ya kaçtıkları gerçeğiyle birleştiğinde, Stalin'in aldatmacası Hitler'in bir şekilde II. Dünya Savaşı'ndan kurtulduğu komplo teorilerinin doğmasına neden oldu.

Stalin'in hakikati bastırma kampanyasının bir parçası olarak, dişlerden Hitleri in öldüğünü teşhis eden Heusermann Sovyetler Birliği'ne götürüldü ve Hitler'in köprü dişlerine yardım ettiği için 10 yıl boyunca bir gulag (çalışma kampı)'da hapsedildi. Hitler döneminde evinde bir Yahudi dişhekimi olan eski işverenini saklayan Heusermann'ın nazilikle suçlanıp cezalandırılması acı bir ironidir.

...

Philippe Charlier'in incelediği dişler.

70 yıl sonra Moskova'da bir Fransız patalojist ekibine, 1945 Mayısında bulunun Hitler'in dişleri üzerinde ilk kez inceleme yapması izni verildi. Baş patolog Philippe Charlier, AFP haber ajansına verdiği demeçte, "Dişler orijinaldir - olası bir şüphe yoktur. Çalışmamız Hitler'in 1945'te öldüğünü kanıtladı."

İntihar ettiğini doğrulamak için Hitler'in kafatasına ait parçalara bakılmasına da izin verildi. Dişler, Hitler'in diş hekimi tarafından yapılan açıklamalarla uyuşuyordu ve Führer'in vejeter olmasıyla uyumlu bir et yeme izi yoktu.

Charlier, "Yeni bulgular, Nazi liderinin II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde ölmediği fikrine son vermeli, ama muhtemelen etmeyecek. Hitler hakkındaki tüm komplo teorileri son bulmalı. Arjantin'e bir denizaltıda kaçmadı; Antarktika'daki gizli bir üsde ya da ayın karanlık tarafında değil.” diyor.

Kaynak: dw.com/en/hitler-teeth-test-dispels-myths-of-nazi-leaders-survival/a-43861719


Anahtar Kelimeler
Hitlerin 1945 de ölmediğine dair teoriler son buluyor, hitler, 2. dünya savaşı
İlgili Diğer Konular

Naziler Neden Kafeinsiz Kahveyi Sevdi (Tarih) Hitler Almanyası, kafeinsiz içecekleri resmi devlet politikası yaptı.

Hitler (Ünlü Kişiler) Almanya'yı faşist söylemlerle 2. Dünya Savaşı'na sürükleyen ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan devlet adamıdır.

Auschwitz Toplama Kampı'na Gönüllü Giren Adam (Tarih) Auschwitz'e gitmeye gönüllü olan Witold Pilecki'nin inanılmaz hikayesi.

Tarihteki En Vahşi Olaylar: Churchill'in Savaş Suçları (Tarih) Winston Churchill 3 milyon Hintli'nin açlıktan ölümünden, kimyasal silahların kullanmasından ve Polonya'nın ve Avrupa'nın yarısının Ruslara satılmasından sorumlu tutuluyor.

Nietzsche (Ünlü Kişiler) "Güç Istenci", "Üstinsan", "Bengüdönüş" gibi özgün fikirlerle tanınan varoluşçu Alman filozof.