Idrar artıkları Türkiye'de 10 bin yıl öncesindeki tarıma geçişi aydınlatıyor

Idrar artıkları Türkiye'de 10 bin yıl öncesindeki tarıma geçişi aydınlatıyor

Araştırmacılar, Türkiye’deki Aşıklı Höyük yerleşiminde hayvan evcilleştirme tarihini belirlemek için idrar tuzu birikintilerinde çalışmalar yaptılar

Yaklaşık 10.000 yıl önce Türkiye'nin merkezi Aşıklı Höyük yerleşiminde yaşayan evcil hayvanlar ve insanlar tarafından bırakılan idrar izleri, arkeologlara tarımın ortaya çıkışın tarihlenmesi konusunda yardımcı oluyor.

Aşıklı Höyük

Columbia Üniversitesi'nden Jordan Abell liderliğindeki araştırmacılar, Aşıklı Höyük'te MÖ 8450 - 7450 yıllarında koyun ve keçi nüfusunu idrar tuzu tortu tabakalarını kullanarak bulmaya çalıştı.

Genelde vücut sıvısıyla ilişkili iyonlar için analiz edilen 113 toprak örneğine ve ayrıca hayvan atıklarıyla bağlantılı yüksek seviyelerde azot izotoplarına dayalı çalışma, günde ortalama 1,790 kişinin ve hayvanın işediği ve yaşadığı sonucuna varmıştır. 1000 yıllık tarihi boyunca. Bu rakamı daha da daraltmak için, bilim adamları eski idrar tuzu seviyelerini modern test denekleriyle karşılaştırdılar ve idrar yerine yağmur veya kül tarafından biriken tuz miktarını da hesaba kattılar.

Bilim adamları bu yöntemi kullanarak insan ve hayvan idrarını ayırt edememiş olsalar da, Science dergisi'nden Angus Chen, belirli bir tortu katında bulunan kazılan evlerin sayısına bakarak, idrarın toplam konsantrasyonundan belirlenen tahmini insan atığını çıkardıklarını belirtti. Böylece belirli bir zamanda kaç tane koyun veya keçinin bulunduğunu kabaca bulabildiler.

New Atlas’tan Michael Irving’e göre, Aşıklı Höyük’ün tuz seviyeleri, insanlar bölgeyi ilk kez yerleştikleri 10500 ila 10 bin yıl önce yükselmeye başladı. 10.000 ila 9.700 yıl önce de yaklaşık 1000 kat arttı. Bu da teorik nüfus artışı ve gelişen hayvan evcilleştirmesi ile eşleşiyordu. Yerleşim yerinin nüfus yoğunluğu, en üstte, her 10 metrekare bir birey ya da hayvandı.

Becky Little, avcılık/toplayıcıkdan, tarım ve hayvancılığa hızlı bir geçişi gösteren bu bulguları History.com için yazdı. Ona göre tarım, Bereketli Hilal'de başlamak yerine, aynı anda birden fazla yerde ortaya çıktı ve yayıldı.

Aşıklı Höyük

Aşıklı Höyük

Aşıklı Höyük


Anahtar Kelimeler
Idrar artıkları Türkiye'de 10 bin yıl öncesindeki tarıma geçişi aydınlatıyor, Aşıklı Höyük, neolitik, tarım
İlgili Diğer Konular

Prof.Dr. Refik Duru - Göbeklitepe ve Diğer Anadolu Neolitik Yerleşkeleri (Tarih) 3.3.2015 tarihinde, Üsküdar da Göbeklitepe konulu konferanstan.

Çiğdem Köksal Schmidt - Göbeklitepe Sunumu (Tarih) Üsküdar 3.3.2015

Klaus Schmidt - What is Goebekli Tepe TED Conference (Tarih) 8 Tem 2014 tarihinde yayınlandı.

Göbeklitepe (NG) (Tarih) Bu makalede, Türkiye'de 11.600 yıllık bir sitede bulunan Gobeklitepe'de son dönemde yapılan araştırmaların, örgütlü dinin tarımdan önce olduğunu açığa çıkarması işleniyor.

B.G. Sidharth - Göbeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Göbeklitepe'yi Arazi Sahibi Anlattı (Tarih) Mahmut Bey, Göbeklitepe nin bulunuşu ve anlamını bölgenin yerlisi olarak anlatıyor.

CNN Türk Göbeklitepe Haberi (Tarih) Bu video haberde, Cüneyt Özdemir, Göbeklitepe nin tarih ve turizm açısından önemini inceliyor.

Tarih öncesi ve sonrası devirler (Tarih) Tarih, yazının bulunmasına kadar ve sonrası olmak üzere iki kısımda incelenebilir.

Göbeklitepe The Worlds First Temple (Tarih) Ahmet Turgut Yazman yapımı belgesel 2010 tarihli.

Trevor Watkins - Gobeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Klaus Schmidt - Gobeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Ortadoğu Tarihi Kronolojisi (Tarih) Bu zaman çizelgesi, bir çok dinin ve kültürün ortaya çıktığı Ortadoğu'nun günümüze kadar önemli olaylarını listeliyor.