Insan'ın dinazorlar dönemindeki uzak atası.

Insan'ın  dinazorlar dönemindeki uzak atası.

160m yıl önce dinazorlar döneminde Çin'de yaşayan Juramaia'dan insanlar nasıl evrimleşti?

İnsanların dahil olduğu memeliler 66 milyon yıl önce dinozorların çoğunu bitiren kıyametten birkaç yüz bin yıl sonra yaşamış küçük, alçakgönüllü, temizleyici bir böcek yiyiciden evrimleşmişlerdir. Bilim adamları, 160 milyon yıl önce çalılıklarda ve ağaçlarda dolaşan fare benzeri bir yaratığın bu canlının atası olduğunu düşünüyor. Küçük, tüylü plasental memeli, dinazorların Dünya'ya hükmettiği Jurassic döneminde şimdiki kuzey doğu Çin'de yaşıyordu. Fevkalade iyi korunmuş kalıntılar, eski tüylü dinozorlar ve ilkel kuşlar kanıtlarının bolca bulunduğu Liaoning Eyaleti'nin fosil zengini bölgesinden çıkarıldı.

Juramaia sinensis olarak adlandırılan fosil, eutherianlar veya plasentallar olarak adlandırılan ve erken doğum yapan (bebek doğumu) hayvanlar grubunun en eskileridir. Bunlar inekler, sıçanlar, maymunlar, aslanlar, kaplanlar, köpekler, atlar, balinalar ve tabii ki kendi memeliler grubumuz olan primatları içerir. Juramaia sinensis ismi 'Çin'den Jurassic anne' anlamına geliyor. Fosil eksik bir kafatasına, iskeletin bir bölümüne ve saç gibi yumuşak artık doku izlerine sahip.

Kıllı ve bir farenin büyüklüğü olan Juramaia, eutherian memelilerin diğer memelilerden ayrıldığı döneme denk geliyor. Bunlar da kanguru gibi keseli hayvanlar ve platypus (gagalı memeli) gibi gibi monotremlerdir. Fosil iskeletin analizi, hayvanın tırmanma gücü güçlü olan çevik bir yaratık olduğunu gösteriyor. Bu dinozorların çağı boyunca ağaçlara tırmanıp saklanarak hayatta kalma başarısını açıklayabilir.

Doğadaki fosili tanımlayan araştırmacılar, memelilerin evriminde, daha önce düşünülenden 35 milyon yıl öncesine ulaşan ve rekordaki önemli bir boşluğu doldurarak yeni bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Not: Eutheria (Eteneliler), Erken Kretase veya belki de Geç Jura'da birbirinden ayrılan mevcut üyelere sahip iki memeli kanadından biridir. Bir metatherian olan Kuzey Amerika Virginia opossum dışında, Meksika, kuzeyindeki Avrupa, Afrika, Asya ve Kuzey Amerika'ya özgü tüm Miosen sonrası memeliler öteriyanlardır.

Kaynak: dailymail.co.uk/sciencetech/article-2029844/We-evolved-rodent-lived-China-160m-years-ago.html

Ayrıca Bakınız: en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_human_evolution


Anahtar Kelimeler
Insan'ın dinazorlar dönemindeki uzak atası., antropoloji, evrim teorisi, insanın evrimi
İlgili Diğer Konular

Ölü çıkarma geleneği (Tarih) Madagaskar' da mezardan ceset çıkarma geleneği sürdürülüyor.

Evrim Kuramı (Tarih) Evrim Teorisi kavramları, teorinin ortaya çıkışı, gelişimi ve kanıtları.

Gen Bencildir (Tarih) Dawkins'in 323 Sayfalık Gen Bencildir kitabının özetidir. Gen Bencilliği diye adlandırdığı temel yasanın, gerek bireysel bencilliği, gerekse bireysel özveriyi nasıl açıkladığını anlatıyor.

İnsanin Kıtalararası Yolculugu (Tarih) Mevcut insan türünün tarihi 200.000 yıl öncesine dayanıyor. Ayrıca diğer insan türlerini de hesaba katarsak milyonlarca yıllık bir evrim sözkonusu.

Postyapısalcılık (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Yapısalcılık sonrası denilen dönem içinde ortaya çıkmış ve kendisini en temelde yapısalcılığı sorunsallaştırmakla temellendirmiş olan düşünce biçimi.

Insanın Evrimi Kronolojisi (Tarih) Dünya'nın başlangıcından günümüz insanına kadar temel tarihi evreler

Evrimcilik (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Evrim öğretisi. Her şeyi evrim açısından değerlendiren dünya görüşü.

Dawkins, Richard (Ünlü Kişiler) Britanyalı etolog, evrimsel biyolog ve yazar.