Tarihde yapılmış amacı en saçma savaş!

Tarihde yapılmış amacı en saçma savaş!

1832 Meksika'sında yaşayan bir Fransız pasta şefisiniz. Aniden yetkililer dükkanınızı yağmaladılar, biraz pasta yediler ve hesabı ödemeden ayrıldılar. Ne yaparsınız?

Pastacı Monsieur Remontel, 1000 peso değerindeki dükkanındaki bu olaydan ötürü Meksika hükümetinden 60.000 peso tazminat ister. İflas etmiş Meksika hükümeti tazminatı ödeyemez ve mağdurumuz öfkeyle Fransız kralınıa yazar.

Ancak, şikayetler sadece Remontel'in mektubuundan ibaret değildi. Kral Meksika'daki diğer Fransız vatandaşlarından da şikayetler alıyordu. Fransa Başbakanı Louis-Mathieu Molé Meksika hükümetinden 600.000 peso (3 milyon frank) tazminat ödemesini talep ettiğinde şikayetler daha da arttı. Meksika'da günlük ortalama maaşın 1 peso olduğu bir dönem için bu aptalca orantısız bir paraydı.

Meksika Devlet Başkanı Anastasio Bustamante ödemeyi reddettiğinde, Kral Louis Philippe, Meksika Körfezi'ndeki tüm Meksika limanlarını ablukaya alması için bir filoya emir verdi. Filo Charles Baudin tarafından yönetildi ve ablukanın yanı sıra Veracruz şehrini ele geçirilmesi ve San Juan de Ulúa kalesinin bombalanması emredildi.

Abluka nedeniyle Meksikalılar Corpus Christi'den mal kaçırmaya başladılar, ta ki Teksaslı yetkililer tarafından durdurulana ve Birleşik Devletler Fransızlara yardım etmek için bir gemi gönderene kadar. Yaklaşık 3 aylık abluka ve bazı küçük savaşlardan sonra bir barış anlaşmasına varıldı ve Meksika hükümeti sonunda 600.000 peso ödemeyi kabul etti. Fransız birlikleri ve gemileri ayrıldı.

Fransızlar, Meksikalıların asla 600.000 ​​ödemeyeceklerini biliyordu. Bu daha sonra 1861'de Meksika'da yaygın olarak bilinen İkinci Fransız Müdahalesi için bir gerekçe olarak kullanıldı.

Pasta Savaşı, aynı zamanda, Antonio López de Santa Anna'nın bacağını bir Fransız Grapeshot'a kaptırdığı ve onu tam bir askeri törenle gömdürdüğü bir çatışmaydı.

Evet, bacağı için tam bir askeri cenaze. Daha sonra bu savaş yaralarından ve halk desteğinden yararlandı ve beşinci kez Meksika Başkanı oldu.


Anahtar Kelimeler
Tarihde yapılmış amacı en saçma savaş!, fransa, savaş, meksika
İlgili Diğer Konular

Bastiat, Frederic (Ünlü Kişiler) Fransız klasik liberal kuramcı, politik ekonomist ve Fransa Meclisi üyesidir.

Kojeve, Alexandre (Ünlü Kişiler) Hegel okuması'yla tanınan, Rusya doğumlu olmakla birlikte daha çok Almanya ile Fransa'da yaşaması ne­deniyle yarı Alman yarı Fransız olarak değerlendirilen Hegelci felsefeci.

Ingiltere ve Fransa modern Ortadoğu'yu nasıl yarattı ve mahvetti (Tarih) Günümüz Ortadoğu'sunun çatışma içinde olmasının temelleri 20 nci yy ı'n başlarında Ortadoğu'nun paylaşımı ile atıldı.

Paris (Fotoğraf) Paris Gezisi Fotoğraf Galerisi ve Gezi Notları

Hitlerin 1945 de ölmediğine dair teoriler son buluyor (Tarih) Adolf Hitler'in diş kalıntılarının incelenmesi, 1945'te ölmediği şüphesini ortadan kaldırdı. Führer'in dişlerinin öyküsü, yalnızca bir Nazi'nin ölümünün değil, aynı zamanda Soğuk Savaş propagandasının ve zulmünün hikayesidir.

Winston Churchill'in Savaş Suçları (Tarih) 3 milyon Hintli'nin açlıktan ölümünden, kimyasal silahların kullanmasından ve Polonya'nın ve Avrupa'nın yarısının Ruslara satılmasından sorumlu tutuluyor.

Camus, Albert (Ünlü Kişiler) Varoluşçuluk ve absürdizm akımının öncülerinden biri olarak kabul edilen Fransız yazar ve filozoftur.

Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.