Belden ikiye ayrılarak idam

Belden ikiye ayrılarak idam

Çin'de tarihte bilinen en korkunç infaz şekillerinden birisi uygulandı.

Antik Çin'de bel kılıcı denen bir infaz şekli vardı. Tıpkı adı gibi, bir kişinin tam anlamıyla belden ikiye bölünürdü. Pek çok insan kesildikten hemen sonra ölmediği için sadece en ciddi suçlular için uygulandı.

Qing Hanedanlığı'nda, bir memur, zimmetine para geçirirken yakalandı ve bel kestirmesi cezasına çarptırıldı. Ancak, ölmeden önce, kanını kullanarak, Çince '慘' (korkunç / acımasız) karakterini 7 kez yazacak kadar uzun süre hayatta kaldı.

Bu hikayeyi duyduktan sonra, Yongzheng İmparatoru şok oldu ve infaz şeklini kaldırdı.


Anahtar Kelimeler
Belden ikiye ayrılarak idam, çin, işkence, infaz
İlgili Diğer Konular

Konfüçyüs (Ünlü Kişiler) Ünlü bir Çinli filozoftur. Zannedilenin aksine bir din adamı değildir ve dinle ilgili çok fazla konuşmamıştır.

Konfüçyüsçülük (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Eski bir Çin ahlâkı ve Çin felsefesi sistemi olup başlangıçta bilgin Konfüçyüs'ün öğretilerinden yola çıkarak gelişmiştir.

Taoculuk (Felsefe Terimleri Sözlüğü) Taoculuk, Çin kökenli başlıca iki dinsel felsefi sistemden biridir.

3000 bin yıli aşkın kullanılan yeraltı su tasıma sistemleri (Tarih) Kehrizler, Pers imparatorlugu zamanindan beri, yeraltı su tasıma sistemleri Içme ve sulama ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmıştır.

Çin'de 17 bin yıllık çömlek parçası bulundu (Tarih) Çömlekçiliğin başlangıcını sanılandan 10-12 bin yıl çncesine götüren bu buluntular, kırılgan oldukları için yerleşik hayata geçişin tarihlenmesi konusunda yeni bir çığır açacak gibi görünüyor.

Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.