Tarihteki En Vahşi Olaylar 1: Asurlu Vahşeti

Tarihteki En Vahşi Olaylar 1: Asurlu Vahşeti

Asurlular dünyanın ilk büyük ordusunu ve dünyanın ilk büyük imparatorluğunu yarattı. Kuşatma savaşındaki üstün yetenekleri ve katıksız teröre dayanmaları iki temel özellikleriydi. Onlara direnenlere örnek olması için aşırı vahşet göstermek Asur politikasıydı.

(MÖ 2500 de kuruldu ve MÖ 612'de çöktü.)

Asur imparatorluğu, bronz çağında Mezopotamya uygarlığının bir parçası olarak Ashur adlı bir şehir devleti olarak kuruldu. Çok yetenekli yöneticiler, bankacılar ve iş adamlarıydılar, bu sayede sınırlarını genişletmek için askeri bir harekatı finanse edecek kadar zenginlik kazandılar. Müzakere konusunda mükemmel olsalar da, konu savaşa geldiğinde kesinlikle acımasızdılar.

Asurlular dünyanın ilk büyük ordusunu ve dünyanın ilk büyük imparatorluğunu yarattı. Kuşatma savaşındaki üstün yetenekleri ve katıksız teröre dayanmaları iki temel özellikleriydi. Onlara direnenlere örnek olması için aşırı vahşet göstermek Asur politikasıydı. Nemrut kentindeki bir tapınaktan bir yazıt, Kral Asurbanipal'den isyan eden ve yeniden fethedilen Fırat Nehri üzerindeki Suru şehrinin liderlerinin kaderini kaydeder: "Şehrin kapısına bir sütun inşa ettim ve isyan eden tüm şeflerin derilerini yüzüp, sütunu derileriyle kapladım. Bazılarını sütunun içine gömdüm, bazılarını tepesine kazık çaktım."

Bu tür cezalar alışılmadık bir durum değildi. Dahası, imparatorluğun her yerinde bu vahşi eylemleri gösteren yazıtlar bir uyarı olarak kullanıldı. Asuriler ve ordularına saygı duyulmasına ve korkulmasına rağmen, onlardan çok nefret ediliyordu ve imparatorluklarının tebaası neredeyse sürekli bir isyan halindeydi. (tarihçi Simon Anglim).

Tarih kitaplarına katliamlarından zevk almalarıyla ünlenerek girdiler. Onlar için katliam ne kadar büyük ve acımasızsa o kadar iyiydi. Bir şehir olarak başladılar, yaklaşık 2000 yıllık genişleme ve katıksız zulümle, Mısır, Mezopotamya, Küçük Asya'nın bazı kısımları ve Levant'ı kapsayan bir imparatorluk haline geldiler.

“Büyük kutsal şehir Susa, tanrılarının meskeni, gizemlerinin yuvasını fethettim. Saraylarına girdim, altın ve gümüşün, mal ve servetin toplandığı hazinelerini açtım. Susa'nın zigguratını yok ettim. Parlak bakır boynuzlarını parçaladım. Elam tapınaklarını yerle bir ettim, onların tanrıları ve tanrıçalarını rüzgarlara savurdum. Eski ve yeni krallarının mezarlarını mahvettim, onları ortalığa saçtım ve kemiklerini Ashur diyarına taşıdım. Elam vilayetlerini harap ettim ve topraklarına tuz ektim. " (Kral Asurbanipal, Elamlılardan intikam hakkında).

Bu devasa toprak fetihleri, Tiglath Pileser III (yaklaşık MÖ 750) tarafından kurulan bronz çağında demir silahlara sahip ilk tam zamanlı ve zorunlu askerliğe dayalı profesyonel ordu sayesinde mümkün olmuştur. Kuşatma savaşı, düzenlilik, piyade, süvari, savaş arabaları, ikmal, iletişim ve bunların taktiksel kullanımı pratikte Asurlular tarafından icat edildi ve yeni öncülük ettikleri askeri güçlerini demir yumrukla ve bir sürü büyük imparatorluğu fethetmek ve yönetmek için kullandılar.

Kitlesel işkenceye dayalı politikları kısmen Pers imparatorluğuna ve kısa ömürlü Babil imparatorluğuna da aktarıldı. Ancak Asurlular onlar için bile çok acımasızdı.


Anahtar Kelimeler
Tarihteki En Vahşi Olaylar 1: Asurlu Vahşeti, asurlular, ortadoğu, işkence, vahşet, Mezopotamya, asuriler, asurbanipal, elamlılar, levant
İlgili Diğer Konular

Ingiltere ve Fransa modern Ortadoğu'yu nasıl yarattı ve mahvetti (Tarih) Günümüz Ortadoğu'sunun çatışma içinde olmasının temelleri 20 nci yy ı'n başlarında Ortadoğu'nun paylaşımı ile atıldı.

Ortadoğu Tarihi Kronolojisi (Tarih) Bu zaman çizelgesi, bir çok dinin ve kültürün ortaya çıktığı Ortadoğu'nun günümüze kadar önemli olaylarını listeliyor.

Ermenilerin Tarihi Sembolleri (Tarih) Ermeni tacı, ok ve yay Ermeniler'in belirgin tarihi sembolleridir.

ABD ve Ingiltere Iran'ı demokrasiden diktatörlüğe nasıl dönüştürdü. (Tarih) Bu makale şu andaki molla rejimine kapı aralayan gelişmelere neden olan Mussadık darbesinin arka planını anlatıyor.

Buğday tarımının başlangıcı (Tarih) Ekmeğin ve Makarnalık Buğdayın Tarihi ve Kökenleri

Sümerlerde Yazı Nasıl Ortaya Çıktı? (Tarih) Sümerler M.Ö. 4000 ile M.Ö. 2000 arasında bugünkü Irak’ın güneyinde yaşamış olan bir halktır. Sümerler M.Ö. 3500 yıl civarında insanlık tarihinin ilk yazı sistemi olan çivi yazısını geliştirdiler.

Belden ikiye ayrılarak idam (Tarih) Çin'de tarihte bilinen en korkunç infaz şekillerinden birisi uygulandı.

Tarihteki En Vahşi Olaylar 3: Kongo'da Belçikalılar (Tarih) Belçika Kralı Leopold'un kontrolünde 1880'lerin ortası ile 1910 arasında yaklaşık 15 milyon kişinin öldürüldüğü ve 5 milyondan fazlasının ellerinin, kollarının ve hatta bacaklarının kesildiği tahmin ediliyor. Topladıklarını zamanında teslim etmeyen yedi yaşından küçük çocuklar bile bağışlanmadı.

Tarihteki En Vahşi Olaylar 5: Almanlar'ın Namibya Soykırımı (Tarih) İkinci Dünya Savaşı sırasında toplam 6 milyon Yahudiyi, toplamda 15 milyon kişiyi öldüren Nazi Holokostu, Alman devletinin uyguladığı ilk devlet onaylı toplu katliam değil. Aslında, 20. yüzyılın ilk Alman soykırımı bile değil.

Tarihteki En Vahşi Olaylar 2: Aztekler'in Kurban Törenleri (Tarih) İnkaların zalimlikleri, daha sonra onları fethedecek olan İspanyolları bile korkuttu. Eski Meksika'nın bu kadar kolay fethedilmesinin bir nedeni, Azteklerin fethettiği yerel kabilelerin, İspanyolların kontrolü altında olmayı tercih etmeleriydi.

Tarihteki En Vahşi Olaylar 6: İspanyol Engizisyon Mahkemesi (Tarih) İspanya Engizisyonu, İspanya'dan ayrılmayı reddeden ve katalokliğe geçen Yahudiler ve Müslümanları kafir olarak adlandırdı ve yakılarak öldürülmelerine hükmetti.

Tarihteki En Vahşi Olaylar 4: Hindistan'da İngilizler (Tarih) 3 milyon Hintli'nin açlıktan ölümünden, kimyasal silahların kullanmasından ve Polonya'nın ve Avrupa'nın yarısının Ruslara satılmasından sorumlu tutuluyor.

Mezopotamya (Tarih) Çivi yazısı ve Mezopotamya'nın keşfi insanlık tarihinde dinlerin ve medeniyetin kökenlerinin yeniden sorgulanmasının önünü açtı.

Çiğdem Köksal Schmidt - Göbeklitepe Sunumu (Tarih) Üsküdar 3.3.2015

Klaus Schmidt - What is Goebekli Tepe TED Conference (Tarih) 8 Tem 2014 tarihinde yayınlandı.

Göbeklitepe (NG) (Tarih) Bu makalede, Türkiye'de 11.600 yıllık bir sitede bulunan Gobeklitepe'de son dönemde yapılan araştırmaların, örgütlü dinin tarımdan önce olduğunu açığa çıkarması işleniyor.

Göbeklitepe'yi Arazi Sahibi Anlattı (Tarih) Mahmut Bey, Göbeklitepe nin bulunuşu ve anlamını bölgenin yerlisi olarak anlatıyor.

CNN Türk Göbeklitepe Haberi (Tarih) Bu video haberde, Cüneyt Özdemir, Göbeklitepe nin tarih ve turizm açısından önemini inceliyor.

Prof.Dr. Refik Duru - Göbeklitepe ve Diğer Anadolu Neolitik Yerleşkeleri (Tarih) 3.3.2015 tarihinde, Üsküdar da Göbeklitepe konulu konferanstan.

B.G. Sidharth - Göbeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Göbeklitepe The Worlds First Temple (Tarih) Ahmet Turgut Yazman yapımı belgesel 2010 tarihli.

Trevor Watkins - Gobeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Klaus Schmidt - Gobeklitepe Sempozyumu (Tarih) Gobeklitepe üzerine yapılan ilk uluslararası sempozyum 6 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Sitede yayınlanmasını istediğiniz Word veya PDF formatındaki özgün yazılarınızı denizemesaj@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Arzu ederseniz kendi isminizle yayılanır. Yine bu adresten görüş ve fikirlerinizi iletmeniz de mümkün.
You can send your original articles in Word or PDF formats that you want to be published on this site to denizemesaj@gmail.com. If you wish, it will publish by your own name. It is also possible to send your opinions and ideas at this address.